лук

Го намалува ризикот од рак, дијабетес и срцеви заболувања и сите го имате во домот

Лукот со векови се користи како лек против многу болести, а неодамнешните истражувања покажаа дека оваа чудотворна намирница навистина има многу позитивни здравствени ефекти, пишува…


Седум зачини и билки во борбата против ракот

Благодарение на нивните антиоксидантни дејства, зачините како нане, чили пиперките, лук и ѓумбирот докажано дејствуваат како превенција, но исто така помагаат во лекувањето на пациентите…


ФОТО: Манекенка произведува лук во црна боја

Ивана Станковиќ од Белград своето искуство како професионален модел и факултетско знаење го искористи да донесе нов производ на пазарот. Главна карактеристика на производот е…


Десет прехранбени производи кои Русите ги користат како лекови

Во секое руско семејство без сомнение се знае како да се лекува една или друга болест. И често како лекови се применуваат прехранбени производи кои…


Научно докажано: Eве колку е добар лукот за срцето

Сите знаеме дека е здрав, а сега тоа е и официјално потврдено. Еве за што се работи… Светската здравствена организација неодамна објави дека лукот, како…


Ставете лук во уста и држете околу 30 минути: Еве го ефектот

Лукот, освен што со своите антибактериски дејства лекува настинки и грип, тој е мошне употребувана билка во многу други здравствени ситуации. Една кинеска метода е…


No Image

Научниците ја потврдија лековитоста на лукот

Светската здравствена организација неодамна објави дека лукот, како додаток во исхраната е одличен лек во борба против хиперлипидемија и атеросклероза. Конечно некој се сетил да…


Лукот корисен и за срцето

Сите знаеме дека е здрав и треба што почесто да го јадеме, но сега тоа го потврди и Светската здравствена огранСите знаеме дека е здрав…


Изборете се со главоболката само со мед и лук

Главоболката ни стана секојдневниве со оглед на временските промени, па постојано посегнуваме по таблети против болка. Но, сите знаеме дека хемијата не е многу добра…


Природен лек против срцев и мозочен удар

Со цел превенција од срцеви болести и мозочен удар меѓу народот се пренесува еден многу корисен рецепт. Од состојки е потребно: -30 исчистени главици лук…