понеделник, 18 јуни 2018

курди

Курди нападнати затоа што „не постеле за време на Рамазан“

Инцидентот, според курдскиот весник Рудав се случил во кампот Мориа на грчкиот остров Лезбос во петокот. „Борбата започнала кога некои арапски момчиња почнале да се борат со Курдите околу постот“, изјави Мохамед Калил, 19-годишен курдски…


ВИДЕО: За само еден ден убиени се или ранети 100 борци на Курдската работничка партија

Повеќе од 100 припадници на Курдската работничка партија (ПКК) се убиени или ранети за само еден ден соопшти турската војска. Оваа бројка на убиени или ранети во еден ден е најголема во изминатите неколку години,…


ВИДЕО: Експлодира автомобил-бомба, додека сватовите играа коло

Три лица загинаа, а повеќе од 70 се ранети кога во средата вечерта автомобил бомба експлодира во близина на полициската станица и касарната во источната турска покраина Ван во близина на иранската граница. Покраинскиот шеф…


ВИДЕО: Тепачка во Идомени меѓу Курди и Авганистанци запален вагон

На железничката станица во Идомени утрово се степале две групи на бегалци, Курди и Авганистанци по што запален е и вагон од воз кој грчката железница им го даде на бегалците да го користат за…


Била заробена од ИД: “Тие воопшто не се однесуваат како луѓе, не можете ни да замислите”

Мајката на четири деца, 25-годишната припадничка на Јазидите, рекла дека џихадистот, кај кој биле заробени, секојдневно ја тепал и злоставувал и дека била принудена да исполни сè што ќе побарал од неа. Ја ослободиле Курдите,…


Во турските воздушни напади убиени 67 курдски борци

Турската армија денеска соопшти дека 67 курдски борци во средата биле убиени во нападите на турските военовоздухоловни сили врз нивните кампови и складови со оружје во северен Ирак, пренесуваат британските медиуми. Цел на нападите биле…


(ВИДЕО) Русите повторно објавија докази: Турците бомбардираат Курди и им праќаат помош на терористите

Руското министерство за одбрана соопшти дека Турција продолжува да ги бомбардира Курдите во Сирија, но и дека им помага на терористе кои се на границата. “Анкара е одговорна за прекршување на примирјето во сиријските провинции…


ВИДЕО: Курдите уништуваат бомбаш самоубиец!

Пред неколку дена Курдите во Сирија спектакуларно го осуетија несудениот бомбаш самоубиец од редовите на ИД, пренесува “Дејли Мејл“. Тој планирал со автомобил полн со експлозив да се разнесе меѓу курдските сили, но тие го…


Станува опасно! Сириските Курди ja плашат Турција со “голема војна” со Русија

Русија ветила дека ќе ги заштити курдските борци во Сирија во случај на инвазија од Турција, затоа сличен чекор од Анкара може да доведе до “голема војна”. Тоа го изјавил за Bloomberg шефот на претставништвото…


(СТРАШНО ВИДЕО) Моментот кога автобусот со турски војници е разнесен од бомба!

Активистите на Курдистанската работничка партија на интернет поставија видео на кое може да се види како бил разнесен автобус полн со турски војници.  Автобусот бил кренат во воздух во југоисточниот дел на Турција, а снимената…