курди

Курдите во контраофанзива: Ја вратија контролата во еден град и продолжуваат да напредуваат! (ВИДЕО)

Курдските единици за заштита на народот ја презедоа контролата над Рас Ал-Аин после големата контра-офанзива откако градот беше заземен од турските сили на 12-ти октомври….Била заробена од ИД: “Тие воопшто не се однесуваат како луѓе, не можете ни да замислите”

Мајката на четири деца, 25-годишната припадничка на Јазидите, рекла дека џихадистот, кај кој биле заробени, секојдневно ја тепал и злоставувал и дека била принудена да…(ВИДЕО) Русите повторно објавија докази: Турците бомбардираат Курди и им праќаат помош на терористите

Руското министерство за одбрана соопшти дека Турција продолжува да ги бомбардира Курдите во Сирија, но и дека им помага на терористе кои се на границата….


ВИДЕО: Курдите уништуваат бомбаш самоубиец!

Пред неколку дена Курдите во Сирија спектакуларно го осуетија несудениот бомбаш самоубиец од редовите на ИД, пренесува “Дејли Мејл“. Тој планирал со автомобил полн со…