ковид-19

Родители, следете со внимание: Ова се симптомите на коронавирус кај малите деца

Дијареа, повраќање и грчеви во стомакот кај децата можат да бидат знак на инфекција со коронавирус, предупредуваат британските научници. Истражувачки тим од Универзитетот Квинс во…


Вака руската вакцинa го уништува Ковид-19: Снимка која покажува како Русите го спасуваат светот..

Новото видео кое што има цел да ја промовира руската вакцина Спутник V, прикажува како вакцината го ослободува светот од злогласниот коронавирус. Компјутерски генерираната анимација…


Корона е само вежба за нова биолошка војна, предупредување на руските лекари

Изјавата на познатиот руски хирург Леонид Рошаљ, дека корона пандемијата е проверка на здравствениот систем во евентуална биолошка војна, одекна во целиот свет. Рошаљ истакна…


Откриена врската помеѓу коронавирусот и цигарите: Пушачите ова задолжително треба да го знаат!

СЗО истакна дека 18 отсто од хоспитализираните пациенти од коронавирусот се пушачи. СЗО ги предупреди пушачите дека се во поголем ризик од тешко заболување од…


Кинеска фирма се пофали со успешно тестирање на вакцина против Ковид-19 врз луѓе

Кинеската компанија „Нешенел биотек груп“ (ЦНБГ) соопшти денес дека првичните резултати од тестови на вакцина против коронавирус врз луѓето кои биле спроведени сугерираат дека може…


За едно деноноќие 62 лица заразени од ковид-19, најмногу во Чаир, Штип, Тетово и Бутел

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-5, Куманово-1, Тетово-9, Битола-1, Гостивар-1. Во ГОБ „8 септември” починал…


No Image

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

За ваквиот систем на пренесување се поврзува и легионелоза – бактериска инфекција која што доведува до пневмонија. Затворените системи за вода во внатрешноста на компаниите,…