недела, 17 декември 2017

косово

Умреле 300 италијански војници во мисија на Косово, додека повеќе од 4.000 од нив заболеле од канцер

Италијанските војници кои биле во мисија на КФОР сакаат да покажат дека постои врска помеѓу болеста која ја добиле од нивниот престој на Косово. Дејството на осиромашениот ураниум кој во тек на бомбардирање е фрлен…


Косово го ослободи Лирим Јакупи – Нацист, осуден на 15 години затвор во Македонија

Судот во градот Гњилане го ослободи Лирим Јакупи, член на герилските групи на етничките Албанци во Косово, Македонија и Србија, осуден за нападот врз македонската полиција во 2014 и 2004 година. Според Балканинсајт, за Основниот суд…


Плажата на смртта во Албанија: Тука 14 лица од Косово се удавија во рок од само еден месец!

Се проценува дека на плажите во Албанија во моментов има неколку стотици илјади туристи од Косово. Првиот месец од туристичката сезона во Албанија беше фатален за туристите од Косово, беа забележани голем број на смртни…


Бројот на заболени од рак во соседството зголемен за 35 отсто

Минатата година во Косово биле регистррани 1.238 нови случаи на заболени од канцер, што е за 430 повеќе споредено со претходната 2015 година. Бројот на заболени од канцер во Косово,во првите шест месеци од годинава…


Руски „Известија“ предупредува: Во јуни почнува реализацијата на Голема Албанија

Угледниот руски портал Известија.ру предупредува дека по вонредните избори на 11 јуни во Приштина на власт ќе дојдат екстремни националисти кои сериозно ќе започнат со процесот на формирање на Голема Албанија, а една од најважните…


Харадинај: Некои луѓе не нарекуваат муслимани, а ние не сме ниту налик на муслиманите (ВИДЕО)

Српските медиуми актуелизираа едно видео на кое зборува Рамуш Харадинај, поранешниот косовски премиер. Видеото на интернет е постирано во 2013-та, а според информациите, разговара со некој од европските претставници. Во разговорот, Харадинај вели дека не…


Рамуш Харадинај: Го сакам Косово до Ниш!

Злосторникот и поранешниот лидер на ОВК Рамуш Харадинај, изјави дека доколку стане премиер, а Србија за тоа време не го избрише Косово од својот Устав, тогаш ќе уфрли третина од српската територија во Косовската, почнувајќи…


19 куршуми за 19 сведоци, и велат се било добро планирано – Што се случувало пред слободата на Харадинај?

Дури 19 сведоци во случајот против Рамуш Харадинај за воени злосторства против Србите на Косово и Метохија се мистериозно убиени пред да влезат во суд да сведочат против косовскиот политичар. Апелациониот суд во Колмар (Франција),…


Турски агенти ја спроведуваат идејата на Тачи и Рама за Голема Албанија

Српскиот весник „Вечерње новости“  пишува дека постојат сомнежи дека наводите за прекројување на границите на Балканот и „ширењето на големоалбанските идеи“, доаѓаат од турските разузнавачки служби. Според весникот, заканите кои синхронизирано се упатени кон Србија,…


Рама: Без членство во ЕУ не е исклучено обединување на Албанија и Косово

Премиерот на Албанија Еди Рама изјави дека доколку перспективата за членство на Западен Балкан во Европската унија продолжи да бледнее, не може да се исклучи обединувањето на неговата земја со Косово. Тој во интервју за…