коронавирус

Погледнете како изгледаат белите дробови на заболен од коронавирус

Докторите од Универзитетската болница Џорџ Вашингтон ја подигнуваат свеста за опасноста од коронавирусот, објавувајќи CT снимка од белите дробови на заразен пациент од коронавирус. Коронавируси е…


Пулмолог објави снимка од бели дробови на 22-годишен пациент со Ковид-19, изгледа застрашувачки (ВИДЕО)

Дејан Жујовиќ, пулмолог од Белград објави снимка од бели дробови на 22-годишен пациент, заразен со коронавирус. Жујовиќ и самиот бил заразен со Ковид-19, и го…


Лекот за корона ќе биде подготвен за 2 до 3 месеци, тврди првиот човек на американската биомедицина

Првиот човек на американскиот Национален институт за здравство, Френсис Колинс, највисоката биомедицинска организација одговорна за јавното здравство во САД, е оптимист во своето тврдење дека…


Откриена врската помеѓу коронавирусот и цигарите: Пушачите ова задолжително треба да го знаат!

СЗО истакна дека 18 отсто од хоспитализираните пациенти од коронавирусот се пушачи. СЗО ги предупреди пушачите дека се во поголем ризик од тешко заболување од…


Над 150 позитивни случаи на ковид-19 во изминатото деноноќие, најмногу во Чаир

Во изминатото деноноќие во земјава се потврдени над 150 позитивни случаи на лица заболени од Ковид-19, потврдија од Институтот за јавно здравје за МИА. Најголем…Итно предупредување до лекарите во Велика Британија, голем број деца со симптоми слични на корона

Лекарите во Велика Британија итно се предупредени дека се регистрирани голем број заболени деца со сериозни симптоми слични на оние што се јавуваат кај инфекциите…Американските научници со конечен одговор: Дали вирусот ќе опстане во лето?

Истражувањата велат дека сончевата светлина го убива вирусот во рок од неколку минути. Тоа се резултати од истражувањето на Министерството за внатрешна безбедност во САД,…