понеделник, 18 јуни 2018

канцер

Осумгодишно дете само го победи ракот: Лекарите на неговата мајка ѝ кажале дека не можат да помогнат, но таа не се предала

Детето Џулија Маланковска успеал сам да оздрави од терминална фаза на рак и со тоа успеал да ги шокира лекарите. На детето му била дијагностицирана леукемија кога имал само две години. Една година бил во…


Седум зачини и билки во борбата против ракот

Благодарение на нивните антиоксидантни дејства, зачините како нане, чили пиперките, лук и ѓумбирот докажано дејствуваат како превенција, но исто така помагаат во лекувањето на пациентите со рак. Ѓумбир Ѓумбирот е стар народен лек кој традиционално…


Внимателно прочитајте – Можни симптоми на рак што најчесто ги игнорираме

Болно грло, лоша дигестија и губење на тежината се нешта на кои често не обрнуваме внимание, но според последните тврдења на експертите, токму малите проблеми може да бидат симптом на многу посериозна болест. Ова се некои…


Откриена тајна која била криена со години: Ова овошје го убива ракот

Најстрашната болест на 21 век е ракот и за негово истражување се трошат милиони долари за тезите да се пронајде лек за оваа пеколна болест. Колку што досега е познато, напредок сеуште нема. Од друга…


ВИДЕО: Јутјуберката која тврдеше дека веганството лечи рак – Почина од рак!

Мари Лопез, која со својата роднина Лиз Џонсон го водеше каналот „Мари и Лиз“, посветен на здрав животен стил починала во декември лани од канцер кој метастазирал на нејзините бели дробови и црн дроб. Мари…


Црвената зелка штити од рак

Црвената зелка е многу поретко на нашата трпеза од зелената, но таа има поголеми хранливи вредности и задоволува дури 85 отсто од дневните потреби на организмот за витамин Ц. Зелената зелка задоволува само 47 отсто…


Потресна исповед на познатиот водител: Го победив ракот за да ја однесам ќерка ми пред олтар

Познатиот српски водител ја победи пеколната болест и се врати на малите екрани ведар и свеж како никогаш досега. Дејан открил дека моментот кога се разболел најмногу размислувал за семејството. – Во тие моменти човек…


Симптоми што укажуваат на рак на желудникот

Канцер на желудникот ретставува развој на тумори во желудникот поради неконтролирано растење на клетките. Истражувањата покажуваат дека од рак на желудник најчесто заболуваат мажи над 55 години кои не внесувале доволно влакна во исхраната, често…


ВИДЕО: Го победила ракот иако докторите и кажале дека има само три проценти да преживее

Ами Браун (54) мајка на седум деца и ѕвезда од документарниот филм “Alaskan Bush People ” од Discovery Channel, доживеала вистинско чудо. Таа го победила напредниот рак на белите дробови иако докторите во еден момент…


Лекар уништил Рак за 11 дена без хемотерапија

Во истражувањето што професорот Најџел Бандред го претставил на европската конференција за рак на дојката во Амстердам открил дека ја тестирале ефикасноста на лековите познати со име Herceptin и Lapatinib. Овие два лека веќе се…