петок, 25 мај 2018

избор

Сопругот ја оставил кога останала неподвижна: Посмислувала на самоубиство, а потоа се случил чудесен пресврт

По тешкиот мозочен удар кој ја парализирал од половината надоле во март 2015. година, Рајона Кели не очекувала дека повторно ќе биде среќна. Уште во кревет, пет дена по мозочниот удар, нејзиниот сопруг, Ричард, со…


Знаат ли нешто што не го знаеме ние? Американските милијардери масовно бегаат од земјата, и тоа токму во оваа држава

Имам два мотори. Многу оружје и муниција. Храна. Мислам дека тоа ќе ми биде сосема доволно на некое време да се затворам дома и да го преживеам крајот на светот”. Така Стив Хафман, ко-основач и шеф…


Фото на денот: Српски воз што оди на Косово

За првпат по повеќе од 18 години српските власти воведуваат пробна железничка линија помеѓу Белград и Косовска Митровица, а новиот руски воз кој ќе сообраќа на оваа релација е украсен со мотиви од културното и…


За првпат во Македонија – Можност за студентска работа во Германија

Компанијата „Коузон“ во соработка со Државниот завод за вработување на Република Германија за првпат во Македонија ви нуди ексклузивна можност да бидете дел од интернационална работна пракса во Германски компании во летните месеци од 2017…


Ќерката на Маленко до него: Единствениот успех ти е што си зачнал неколку деца

Лора Турунџиева, ќерката на водителката Сузана Турунџиева и прво дете на пливачот Александар Маленко, со долго јавно и искрено писмо му го „честиташе“ роденденот на нејзиниот татко. „Првото дете на секој родител треба да значи…


ВИДЕО: „Хилари Клинтон и Обама ја создадоа “Исламска држава”

Mилијардерот Доналд Трамп, кој е кандидатот на Републиканската партија за следен претседател на САД, многу сурово и без влакна на јазикот ги критикуваше сегашниот претседател Барак Обама и поранешниот државен секретар Хилари Клинтон. На предизборна…


Кустурица: Ние христијаните сме на работ на истребување

Емир Кустурица, кој моментално гостува во Ерменија, даде интервју за тамошниот весник „Арменпрес“, каде изјави дека меѓу Србите и Ерменците постојат многу сличности, но и една разлика. -Постои една голема разлика меѓу нас. Вие Ерменците…


„Дијабетисот и ракот се измислени болести – Еве што треба да правите за да останете здрави“

Името на проф. Иван Павловиќ Неумивакин повеќе од 40 години се поврзува со алтернативна медицина. Дијабетес и рак се измислени болести, Паркинсонова не постои, ако имате здрави црева – ова се постигнува со гимнастика, одењето…


Руските научници докажаa: Mолитвата е лек, го обновува организамот и го намалува стресот

По дефиниција молитвата е облик на обраќање кон Бога, воспоставување на однос кон Бог или било какво божество, односно божица, бог или богови. Луѓето од православна или католичка исповед обично им се молат на светците,…


ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Вака Курдската Пешмерга ги чисти терористите од ИСИЛ

Во последните неколку дена Курдската Пешмерга и ИСИС водеа жестоки битки на југот од Киркук. Терористите од ИСИС стануваат очајни по кампањите на Руското воздухопловство кои ги уништуваат нафтените полиња и преработувачките капацитети кои ИСИС…