среда, 22 ноември 2017

исламска држава

id-27

Исламска држава ќе ја напаѓа Европа од Африка

Стотици членови на таканаречената Исламска држава се вратија во северна Африка и можата да ја искористат како основа за нови напади на европскиот континент, предупредува денес британскиот “Гардијан”. Лондонскиот дневник го пишува ова во статијата…


исис

Скопјанец припадник на ИСИС, спремен за самоубиствен терористички напад

Интерпол објавил листа од 173 осомничени припадници на терористичката група ИСИС, за кои се верува дека се обучени да спроведат самоубиствени бомбашки напади во Европа, како одмазда за воениот пораз на групата на Блискиот исток,…


teroristicki napad

Моментот на терористичкиот напад, напаѓачот мртов (видео)

Шефот на манчестерската полиција Јан Хопкинс изјави денеска дека во експлозијата, која се случи синоќа, на крајот на концертот на Аријана Гранде во Манчестер арена, загинаа 22 лица, а 59 се повредени. Меѓу загинатите има…


isis

Ќе настане пекол доколку тие се обединат: Ал Каеда и ИСИС преговараат за сојуз

Исламската држава се отцепи од Ал Каеда во 2014-та година, но двете организации водеа жестока, огорчена битка за регрути, финансии и улогата на лидер на глобалниот џихад. Ирачкиот заменик-претседател, Ајад Алави, изјави дека исламската земја…


policijaslika

Поради глобалните терористички закани од страна на Исламска држава, МВР со зајакнати безбедносни мерки во празничните денови

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во пресрет на велигденските празници ќе преземе низа безбедносни мерки и активности, согласно сoодветните оперативни планови за работа, за нивно непречено одвивање, како и во насока на заштита на…


gihadisti

Џихадистите од Исламската држава порачаа: Америка ја води идиот!

Од најозлогласената терористичка организација на светот – Исламската држава, порачаа дека Соединетите Американски Држави се „дават“ и дека „ги води идиот“. Станува збор за прв службен коментар на оваа џихадистичка група откако Доналд Трамп и…


panika brana

Опасност од поплавување на главниот град на Исламска држава

Џихадистите на Исламската држава стравуваат дека може да се случи катастрофа и да биде поплавен градот Рака кој што е таканаречен Главен град на Калифатот и нивно најголемо упориште во Сирија. Табка, најголемата брана на…


abu-bakr-al-bagdad-2

Исламската држава поразена – Ал Багдади го призна поразот?

Генералот на терористичката организација на Исламската Држава (ИД) – Абу Бакр Ал Багдади во својот говор го признава поразот на ИД во неодамнешните борби и ги повикува поддржувачите да се скријат во планинските подрачја, пренесува…


исис-630x315

„Исламска држава“ и се заканува на Кина со „реки од крв“

Екстремисти од „Исламска држава“ од кинеско-ујгурското малцинство се заканија дека ќе се вратат во своите родни места и ќе „пролеат реки од крв“, соопштија од Vocativ. Според експертите ова е прва закана против азиската држава…


Ushtria_shqiptare

Албанија тргнува во војна против Исламска држава

Албанската министерка за одбрана Мими Кодели изјави денеска дека нејзината земја планира да испрати пешадиска единица во Ирак, која ќе се бори против џихадистичката група Исламска држава. Таа истакна дека тоа се планира поради намерите…