понеделник, 22 јануари 2018

исламска држава

Исламска држава е во Европа и се подготвува за напади

Борец на Исламска држава, уапсен на границата со Турција, изјавил дека Исламска држава не се распаднала туку дека нејзините борци се преместени во Европа за да вршат напади. Садам ал-Хамади го уапсиле турските безбедносни служби…


ИСИС со повик до „Осамените волци“ во Албанија – Имаш доволно време да набавиш возило и да прегазиш луѓе“

Исламската држава преку своите комуникациски канали ги повика своите поддржувачи во Албанија да организираат терористички напади за време на предстојните Божиќни и новогодишни празници. „Имаш доволно време да набавиш возило и да прегазиш луѓе во…


Исламска држава ќе ја напаѓа Европа од Африка

Стотици членови на таканаречената Исламска држава се вратија во северна Африка и можата да ја искористат како основа за нови напади на европскиот континент, предупредува денес британскиот “Гардијан”. Лондонскиот дневник го пишува ова во статијата…


Скопјанец припадник на ИСИС, спремен за самоубиствен терористички напад

Интерпол објавил листа од 173 осомничени припадници на терористичката група ИСИС, за кои се верува дека се обучени да спроведат самоубиствени бомбашки напади во Европа, како одмазда за воениот пораз на групата на Блискиот исток,…


Моментот на терористичкиот напад, напаѓачот мртов (видео)

Шефот на манчестерската полиција Јан Хопкинс изјави денеска дека во експлозијата, која се случи синоќа, на крајот на концертот на Аријана Гранде во Манчестер арена, загинаа 22 лица, а 59 се повредени. Меѓу загинатите има…


Ќе настане пекол доколку тие се обединат: Ал Каеда и ИСИС преговараат за сојуз

Исламската држава се отцепи од Ал Каеда во 2014-та година, но двете организации водеа жестока, огорчена битка за регрути, финансии и улогата на лидер на глобалниот џихад. Ирачкиот заменик-претседател, Ајад Алави, изјави дека исламската земја…


Поради глобалните терористички закани од страна на Исламска држава, МВР со зајакнати безбедносни мерки во празничните денови

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во пресрет на велигденските празници ќе преземе низа безбедносни мерки и активности, согласно сoодветните оперативни планови за работа, за нивно непречено одвивање, како и во насока на заштита на…


Џихадистите од Исламската држава порачаа: Америка ја води идиот!

Од најозлогласената терористичка организација на светот – Исламската држава, порачаа дека Соединетите Американски Држави се „дават“ и дека „ги води идиот“. Станува збор за прв службен коментар на оваа џихадистичка група откако Доналд Трамп и…


Опасност од поплавување на главниот град на Исламска држава

Џихадистите на Исламската држава стравуваат дека може да се случи катастрофа и да биде поплавен градот Рака кој што е таканаречен Главен град на Калифатот и нивно најголемо упориште во Сирија. Табка, најголемата брана на…


Исламската држава поразена – Ал Багдади го призна поразот?

Генералот на терористичката организација на Исламската Држава (ИД) – Абу Бакр Ал Багдади во својот говор го признава поразот на ИД во неодамнешните борби и ги повикува поддржувачите да се скријат во планинските подрачја, пренесува…