сабота, 21 октомври 2017

исис

isis

ИСИС со закани до папата: Ќе дојдеме во Рим

На официјалниот канал на ИД, Ал Хајат Центар Медиа, беше објавено видео со закани до папата. На видеото се гледа како борците на ИСИС кршат крстови, статуи од Исус и Св. Марија и слики од…


id-27

Исламска држава ќе ја напаѓа Европа од Африка

Стотици членови на таканаречената Исламска држава се вратија во северна Африка и можата да ја искористат како основа за нови напади на европскиот континент, предупредува денес британскиот “Гардијан”. Лондонскиот дневник го пишува ова во статијата…


исис

Скопјанец припадник на ИСИС, спремен за самоубиствен терористички напад

Интерпол објавил листа од 173 осомничени припадници на терористичката група ИСИС, за кои се верува дека се обучени да спроведат самоубиствени бомбашки напади во Европа, како одмазда за воениот пораз на групата на Блискиот исток,…


закана

Исламската држава со нова закана до Балканот: Нападнете ги, нивната валкана крв нека тече низ улиците

Пропагандистите на таканаречената Исламска држава, во последното издание на магазинот на ИСИС – „Румијах“, ги повикуваат своите следбеници да започнат да ги убиваат сите оние кои што не веруваат во Алах. Тие сакаат нивните симпатизери…


teroristicki napad

Моментот на терористичкиот напад, напаѓачот мртов (видео)

Шефот на манчестерската полиција Јан Хопкинс изјави денеска дека во експлозијата, која се случи синоќа, на крајот на концертот на Аријана Гранде во Манчестер арена, загинаа 22 лица, а 59 се повредени. Меѓу загинатите има…


BOMBA

ВИДЕО: Американската „Мајка на сите бомби“ ликвидира 38 џихадисти

Најмалку 36 џихадисти од Исламска држава се ликвидирани вчера во источен Авганистан во напад со супермоќна бомба, извршен од американските воено воздухопловни сили, соопшти авганистанското Министерство за одбрана. Американски авиони МС-130 вчера извршија напад врз…


bomba

САД во Авганистан ја употребија својата најмоќна конвенционална бомба – „Мајката на сите бомби“

– Американската армија при напад врз комплекс на групата Исламска држава (ИД) во Авганистан првпат ја употреби најмоќната бомба во својот арсенал, соопшти Министерството за одбрана на САД. Во соопштенито се посочува дека бомбата ГБУ-43/Б…


deca

Вознемирувачко видео: Обуката на подмладокот на исламистите – Убиваат сурово и без милост!

Во болното пропагандно видео кое го претставила Исламската држава, се гледаат деца војници како ловат заробеници и ги убиваат во една напуштена зграда. “Лавчињата на калифатот” како што се нарекуваат во видеото, минуваат низ стандардна…


elvis-redzepagic-

Страшна исповед на црногорскиот џихадист: Елвис Реџепагиќ сакал да ја заколе својата мајка

Тој бил уапсен на 2-ри февруари на Лонг Ајленд, а обвинителството соопштило дека по потекло е од Црна Гора. Американскиот државјанин со потекло од Црна Гора, Елвис Реџепагиќ, кој е обвинет за обид за приклучување…


gihadisti-630x334

Џихадистите ќе го палат Балканот кога ќе ги протераат од Исламска држава

Исламската држава ги губи позициите, моќта и територијата на Блискиот исток, благодарение на акциите на Русија и сириската војска во Сирија, како и ирачките војски и коалиции на чело со САД во Ирак. Ако бидат…