сабота, 21 октомври 2017

ирак

gihaddd

Џихадистите пратиле дете да ја разнесе ирачката војска: Самоубиствениот појас му го облекол родениот вујко!

Џихадистите во Мосул пратиле дете кое нема повеќе од 6 години, само да лута низ градот, додека не дојде до ирачката армија. Меѓутоа, на детето имало поврзано динамит. Самоубиствениот појас бил околу телото на детето…


bomba

ВИДЕО: Фрлање бомби врз џихадистите на ИСИС

Ирачката војска го ослободи аеродтомот во Мосул, кој до вчера го држеа џихадистите на Исламска држава (ИСИС, Даеш). На снимката се гледа како ирачките сили фрлаат бомби од воздух врз, како што се тврди, позициите…


gihadd

Европа во опасност од деца-потенцијални џихадисти

Холандската Заедничка служба за разузнавање и безбедност соопшти дека истражува група холандски деца во зоните на вооружени конфликти во Ирак и Сирија, како потенцијални џихадисти, бидејќи постои можност тие да посетуваат воена обука. Во извештајот…


begalka-i-makedonec

ВИДЕО: Љубовната приказна за македонскиот полицаец и бегалката од Ирак го обиколи светот

Нура Аркавази, курдска муслиманка и православниот Боби Додевски се вљубиле набрзо откако се сретнале на калливата граница на почетокот на март, а четири месеци подоцна веќе се венчале, пренесе агенцијата „Франс прес“, пишува српски „Блиц“….


brana1

ВИДЕО: Се подготвува битка за „живот или смрт” на 1,5 милиони луѓе

Сојузничките трупи и Исламската држава се подготвуваат за големата битка околу стратешки клучната брана чие што би евентуано пукање би можело да резултира со излевање на 11 милијарди кубни метри вода кон ирачкиот град Мосул….


meketic

Мектиќ: Можно е во ЕУ да се вратат до 2.500 борци од Сирија и Ирак

Европската унија се соочува со можно враќање на до 2.500 лица, кои се бореле на страната на терористите во Сирија и Ирак, изјави босанскиот министер за безбедност Драган Мектиќ. Изјавата на Мектиќ претставува реакција на…


kirkuk

ВИДЕО: Дете се обиде да изврши самоубиствен напад

Драматично видео го одбележа моментот во кој дете на околу 12-13 години, што е атенатор самоубиец на “Исламска држава” го соблекоа и појасот со експлозиви му е одземен секунди пред да експлодира. Момчето, кое било…


irak teperaturaaaa

Температурата во Ирак достигна 53 степени Целзиусови

Во Ирак денеска е регистриран најтоплиот ден од почетокот на годинава со температури од 51 степен Целзиусов во Багдад и до 53 степени во јужниот дел од земјата. Ирачката Влада ги прогласи денеска и утре…


begalka

Бегалка од Ирак стана кумановска снаа

Oткако на нејзиниот пат од Багдад кон Лондон, во бегалскиот камп Табановце ја пронашла љубовта на својот живот, Нура Аркавази (20) и покрај противењето на нејзините родители, одлучила да го продолжи животот со 14 години…


lider

Вавилонска полиција ги заштитува христијаните во Ирак од бескрупулозните џихадисти

Група христијани во Ирак формирала сопствена полиција како би ги заштитила христијаните од Исламската држава. Лидерот на “Вавилонската бригада”, како што се нарекуваат, вели дека немале друг избор освен да ги преземат работите во свои…