среда, 25 април 2018
ВИДЕО: Се расположиме, спонтано се фанаме - Играеме оти изградиме автопат - Професор Хаџидедиќ: Лондон не се откажува од поделба на БиХ и на Македонија! - Шчербак: Не би сакале НАТО да го користи македонскиот народ како топовско месо - Хан очекува решениe за името во наредните две недели - Заев вели дека не верува - ВИДЕО: Викторија Лоба и раперот Тајзи, сношти го промовираа првиот дует - Премиерот Заев и Џорџ Робертсон (во живо) - „Политичарите се полуписмени и неуки, но се јунаци на нашето време“ - ВИДЕО: Спортист спречил масакр! Со голи раце скокнал на напаѓачот - "Ќе мора да се помачи за да ме убие" - Бачев ќе поднесе иницијатива Собранието да ја повлече одлуката на влада од 2008 година за признавање на Косово - Педофилски скандал: Висок функционер им ветувал светла иднина на сиромашни момчиња, а ги држел како сексуални робови

хуманост

Апел за помош на 15-месечната Мила од Охрид

5-месечната Мила од Охрид боледува од оштетување (дистрофија) на мозокот и за нејзино лекување е потребна итна операција во Кина. Сметка за донации: Охридска Банка – АД Скопје 530500021204351 IBAN CODE: МК075280005506949 SWIFT: OHRIDMK22


Да му помогнеме на Горазд да зачекори храбро по патеката на својот живот

Горазд Исаковиќ е детенце со посебни потреби. Поради проблеми со колената и колковите, Горазд не може да се движи. Потребна му е хируршка интервенција за да застане на нозе. Родителите не се во можност да…


Апел за помош – да помогнеме на Ирена повторно да застане на нозе!

Ирена Танчева која на 27 април 2017 година имаше сообраќајна несреќа и беше правена операција на вратната кичма (5ти и 6ти пршлен) и сега е неподвижна. Она што е најпозитивно од оваа несреќна ситуација е…


Апел за помош за малиот Александар: Се бара донатор на коскена срцевина

Почитувани пријатели, Нашиот Александар, кој има нецели три години, боледува од Бета таласемија. Накратко, се работи за генетско заболување што предизвикува низок хемоглобин и намален број на црвени крвни зрнца. Тоа значи дека Александар е…


Скромен хуманист од Росоман им донесе радост на две дечиња без мајка: Му ветивме дека ќе учиме и носиме петки!

Пене Александров од Росоман денес израдувал две дечиња кои живеат со својот татко во село Трстеник, со комплетно реновирана и опремена со нов мебел, детска соба. Гестот на скромниот хуманист од Росоман ја трогна јавноста,…


ДА ПОМОГНЕМЕ: Малиот Стефан го губи видот, но има надеж да не ослепи целосно

Ова е Стефан Мелник. Тој има 9 години и не оди на училиште бидејќи поради инфекција почна многу брзо да го губи видот на двете очи. Стефан за три месеци целосно го изгуби видот на…


Тринаесетгодишна девојка спаси осум луѓе со нејзините органи

Џемајма Лајзел, 13-годишна девојка од Сомерсет, Велика Британија, која почина од аневризма на мозокот, е првата личност на светот која спасила најголем број луѓе со донирање на органите. Осум луѓе живеат благодарение на нејзините органи…


Сопругот ја оставил кога останала неподвижна: Посмислувала на самоубиство, а потоа се случил чудесен пресврт

По тешкиот мозочен удар кој ја парализирал од половината надоле во март 2015. година, Рајона Кели не очекувала дека повторно ќе биде среќна. Уште во кревет, пет дена по мозочниот удар, нејзиниот сопруг, Ричард, со…


ВИДЕО: Чувар од Клинички свитка рампа за да спаси живот

Редарот од Клинички, откако се увери дека рампата не работи, мораше да употреби сила, за да мине возило на Итна помош кое пренесувало пациент. На Youtube e објавено видео од кое се гледа како обезбедувањто…


ДА ПОМОГНЕМЕ СИТЕ: Имаме дете преплашено од својата судбина и мајка која плаче!

„Македонијо, во моментов имаме дете кое седи дома преплашено од судбината што го снајде. Имаме една мајка која бдее над него и плаче“. Апел за помош чија содржина расплака многумина, кружи низ социјалните мрежи. На…