сабота, 21 октомври 2017

германија

хрват

Приказната на овој Балканец ги руши соништата за живот во Германија: Еве зошто решил да се врати назад

Во време кога многумина одлучиле да ја побараат среќата во странство, еден пример говори за тоа како странството за некои не е секогаш „ветена земја“. „во странство зависи која работа ја работите, дали сте сами…


krstevka

Муслиманите во Германија преминуваат во Христијанство – Причина за азил или прашање на вера

Се викаат Амир, Јакоб, Несрин. Потекнуваат од Авганистан или Иран. Нов дом нашле во Германија. И тука се крштеваат. Дали преку крштевањето си ги зголемуваат шансите за азил? „Ме разнежнуваат нивните изјави за верата, бидејќи…


germanija-poraz-merkel-migranti-tocka-2016-01 (1)

Во Германија се бараат милион работници

Според извештајот објавен од страна на Институтот за истражување на вработеноста во Германија, никогаш немало толку многу отворени работни места; во првите 3 месеци во 2017 година работодавците барале 1.064.000 работници, што е за 9.000…


sojbleeeeee

Шојбле: Ако на мигрантите не им се допаѓа Европа нека си заминат на друго место

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави дека муслиманите кои мигрираат во Европа треба да сфатат дека постојат и подобри места за живот доколку не сакаат да го прифатат европскиот начин на живеење. – На…


policija

Емигрант силувал девојка во Германија, а нејзиното момче морало да гледа

Емигрант од Гана, со мачета во рака нападнал момче и девојка минатата недела, половина час после полноќ. Напаѓачот ја извлекол 23-годишната девојка од шаторот и под закана дека ќе ѝ го пресече вратот, го натерал…


srbin

ВИДЕО: Храбриот Србин скокна пред ножот и спречи трагедија

Србинот Милован Богуновиќ (45), со потекло од Босна, си поигра со сдбината и стана славен во Германија каде се најде на насловните страни откако во градот Гитерсло скокна на напаѓачите и со нож ги спречи…


krst

Германци протестираат против изградба на џамија со поставување крстови

Група демонстранти поставија неколкуметарски дрвени крстови во градот Ерфурт во германската покраина Туринген, каде што локалната муслиманска заедница планира изградба на џамија. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, првиот крст, висок 10 метри,…


ivana

Балканка на работа во Германија – Моето срце е големо како куќа не заради еврата, туку заради тоа што го ценат мојот труд

Ивона Бедњанец на возраст од 29 години од Славонски Брод,  веќе година дена работи во Германија. Работи во Бад Зекинген како поштар. Веднаш добила и автомобил, а работела од 8 до 17 часот. Девојката раскажува…


germanija

Бегалците во Германија масовно преминуваат во христијанство

Голем број муслимански бегалци се надеваат дека ќе може да останат во Германија доколку набрзина станат христијани, пренесува Дојче веле. Откако Германија прими голем број бегалци, драстично се зголемил бројот на преминување од ислам во…


begalciiiiii

Во Германија секој ден се нападнати по десетина бегалци

Во просек секој ден во Германија десетина баратели на азил се жртви на физички напади, објави Министерството за внатрешни работи, јавуваат германските медиуми. Според извештајот кој што Министерството го објави како одговор на пратеничко прашање,…