сабота, 21 октомври 2017

фејсбук

Fejsbuk-Facebook-630x420

Од сега ќе може да откриете кој го следи секој ваш чекор на Фејсбук

Фејсбук со својата нова опција „Stories“ на корисниците им овозможи да дознаат кој го следи секој нивни чекор на оваа социјална мрежа. Имено, опцијата „Stories“ која стигна и на Фејсбук апликациите, им овозможува на корисниците…


Fejsbuk-Facebook-630x420

Фејсбук воведе „одмаздничко порно“’

Фејсбук претстави нов систем што би требало да ги спречи оние кои ќе сакаат да објават туѓи порнографски материјали со цел – одмазда кон некого. Имено, компанијата ќе користи технологија за препознавање интимни фотографии и…


fejsbuk-28113

Страшна измама се шири на Фејсбук

Корисниците на Фејсбук повторно мораат да обрнат внимание за нивната безбедност, бидејќи на социјалните мрежи се шири нова измама. Досега измами се забележани во Велика Британија, а локалната полиција ги предупредува ситекорисници да внимаваат на…


мигранти

ВИДЕО: Мигранти групно силување пренесувале преку Фејсбук

Тројца мажи биле уапсени поради сомнение дека силувале девојка во шведскиот град Упсала, и овој грозен чин го пренесувале на Фејсбук. Според пишувањето на шведскиот портал “Aftonbladet.se”, силувањето се случило во еден апартман во Упсала…


mark-cukerberg-96330

Марк Цукерберг: Бев атеист, но се предомислив, сега верувам дека религијата е мошне важна

Основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг призна дека го променил својот став околу религијата и оти повеќе не е атеист. Цукерберг го им го честиташе Божик според греогоријанскиот календар на пријателите на социјалната мрежа. Во меѓувреме…


FILE - This Oct. 11, 2010 file photo, shows the logo of the online network Facebook, recorded in Munich with a magnifying glass of a computer screen of a laptop. Facebook said Tuesday, Nov. 29, 2011, it is settling with the Federal Trade Commission over charges it deceived consumers. The FTC had charged that the social network told people they could keep the information they share private and then allowed for it to be made public. The charges go back to 2009.(AP Photo/dapd, Joerg Koch)

Скопјанец хакирал фејбук профил на девојка и на нејзината мајка и ги злоупотребувал нивните податоци

Секторот за компјутерски криминал и дигителна форензика поднесе кривична пријава против 23-годишниот А.Е. од Скопје, поради „злоупотреба на лични податоци“. Пријавениот со цел да нанесе штета на оштетената и нејзината мајка без нивна согласност ги…


fejsbuk-28113

Тетовчанки прифатиле непознато лице на Фејсбук, тој им ги злоупотребил фотографиите

Дваесетгодишната Б.М. и една година помладата Е.М. од тетовското село Пирок, вчера пријавиле дека непознато лице ги злоупотребило нивните лични податоци на социјалните мрежи „Фејсбук“ и „Инстаграм“. Непознатиот, кого на овие мрежи го прифатиле за…


фб

Фејсбук денеска ќе ги брише вашите фотографии

Фејсбук веќе ги предупреди своите корисници дека ќе ги брише фотографиите што на профилите се поставени преку мобилен телефон. Оние кои објавуваат фотографии од својот телефон им беше овозможена опцијата да ги стават во приватен…


fejsbukkk

Параноја или знаење: Сопственикот на „Фејсбук“ ги прикрива камерата и микрофонот на својот лап топ

Основачот и прв човек на „Фејсбук“, Марк Зукенберг случајно открива како ја штити својата приватност и тоа на начин својствен за обичните луѓе. Имено, со фотографија која ја објавил во вторник, а која е замислена…


Fejsbuk-Facebook-630x420

Властите го блокираа Фејсбук, додека траат испитите – Студентите во паника!

Алжирските власти привремено го блокираа пристапот на друштвените мрежи настојувајќи да ги спречат објавувањата на лажните тестови за полагање на матура. Речиси половина од средношколците се приморани денеска да преполагаат матурата по масовното објавување на…