сабота, 21 октомври 2017

Европа

id-27

Исламска држава ќе ја напаѓа Европа од Африка

Стотици членови на таканаречената Исламска држава се вратија во северна Африка и можата да ја искористат како основа за нови напади на европскиот континент, предупредува денес британскиот “Гардијан”. Лондонскиот дневник го пишува ова во статијата…


sojbleeeeee

Шојбле: Ако на мигрантите не им се допаѓа Европа нека си заминат на друго место

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави дека муслиманите кои мигрираат во Европа треба да сфатат дека постојат и подобри места за живот доколку не сакаат да го прифатат европскиот начин на живеење. – На…


erdogan

Ердоган: Европа е скапан континент и центар на нацизмот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска упати  нови обвинувања кон Европа, велејќи дека во неа гледа „еден континент кој скапува и „центар на нацизмот“, пренесе БТА. – Европа веќе нема што да ни каже, ниту…


Flag of European Union

Овие професии се бараат во Европа: Плати и до 3.000 евра

Возачи на градежни машини се дефицитарни во Словенија, бабици во Холандија и Грција, наставници, експерти за финансии и ИТ се бараат низ целата Европска Унија. Со оглед на тоа дека граѓаните на Македонија според сите…


muslimani

Европејците сакаат забрана за муслимански имигранти

Ново истражување на јавно мислење покажа дека само за Германија економијата е врвен приоритет. Возбудата во Европа по воведувањето на забраната за патување што претседателот Доналд Трамп ја постави спрема граѓани од седум главно муслимански земји…


evropa

Европа пред сериозна закана, Европол презема мерки

Европа се соочува со најсериозна терористичка закана во изминатите повеќе од десет години, предупреди денеска Европол. Тие наведуваат дека размената на податоци за антитероризам меѓу државите членки на ЕУ кон крајот на 2016 година била…


covek-vo-crno

Судбината на Европа ќе ја одредуваат Путин, Трамп и човекот во црно

Американскиот новоизбран претседател Доналд Трамп, рускиот лидер Владимир Путин, и неименуваниот “човек во црно”, кој симболично ја претставува терористичката закана, најмногу ќе влијаат на Европа оваа година, предвидува порталот “Euroactive”. Меѓу десетте лица кои силно…


molenbek

Зошто во Европа ќе дојдат уште повеќе муслимани?

Бумот на наталитетот меѓу муслиманската заедница во Европа, демографскиoт пораст во земјите од Блискиот и Средниот Исток, како и еколошкиот фактор  сушата, се дел од причините за зголемувањето на муслиманската заедница на стариот континент. Ова…


novinar

„Ако ИД биде поразена Европа ја чекаат страшни работи“

Западот мора да го прифати фактот дека ако џихадистичката група Исламска држава (ИД) почне да губи на Блискиот Исток, ќе се насочи кон напади врз цивили, изјави американскиот новинар Сејмур Херш во интервју за Чешката…


workers-1000x800

Европа има потреба од милион работници – Аплицирајте за оваa работа се плаќа и до 10.000 евра месечно

Од почетокот на 2016 година, надлежните институции на Хрватска, Германија, Австрија, Чешка, Италија, Унгарија и полски официјални лица изјавија дека тие имаат проблем со пронаоѓањето, или со увоз на работна сила. Сите земји од Европа…