сабота, 21 јули 2018

ердоган

Ердоган: Затворањето на џамиите во Австрија води кон војна на „крстот и полумесечината“

Ердоган го критикуваше канцеларот на Австрија Себастијан Курц поради одлуката на владата за затворање седум џамии во таа земја и почнувањето истрага против четириесет имами. Сето ова предизвика бурни реакции од Ердоган кој истакна дека…


Ердоган со закон ќе ја забранува прељубата

Турскиот претседател Ердоган неодамна изјави дека сака повторно со закон да ја забрани прељубата, односно дека напуштањето на ваквата постапка во 2004 година, поради барањата на ЕУ, била погрешна постапка, објави „Хуриет дејли њуз“. „Мислам…


Ердоган: Европа е скапан континент и центар на нацизмот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска упати  нови обвинувања кон Европа, велејќи дека во неа гледа „еден континент кој скапува и „центар на нацизмот“, пренесе БТА. – Европа веќе нема што да ни каже, ниту…


Ердоган: Турција не ја примаат во ЕУ затоа што тоа е христијански сојуз

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека неговата земја веќе 54 години не се прима во ЕУ затоа што тоа е христијански сојуз, пренесе ТАСС, повикувајќи се на агенцијата Анадолија. Турскиот претседател ова го кажа…


Ердоган: Европејците нема безбедно да се движат по улица доколку не го сменат ставот кон Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги предупреди денеска Европејците ширум светот дека нема да можат безбедно да се движат по улица доколку не го сменат ставот кон Турција и ја повика Европа да ги почитува…


Ердоган: Суд на ЕУ почна со крстоносна војна против исламот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го обвини денеска Судот за правда на ЕУ дека почнал „крстоносна војна“ против исламот по пресудата што дозволува европски компании да забранат вработените да носат верски или политички симболи вклучително…


Јули требало да биде крвав: Путин и Ердоган спречиле нова војна на Балканот

Според српскиот весник близок до власта во Србија „Информер“ западните земји со помош на своите разузнавчки служби  и нивните испостави во регионот во оваа година поточно во јули биле подготвени за почеток на нова контролирана војна…


Ердоган и Путин ќе си го поделат Балканот?

Во светлината на новата геополитичка клима и обидот за преврат во Турција претстојната на 9 август средба меѓу рускиот и турскиот лидер – Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, може да влијае на Балканскиот полуостров…


Албанци пучисти сакале да го соборат Ердоган

Повеќето старешини кои го организирале обидот за државен удар во Турција се со албанско потекло. Веста ја пренесува „Шќиприа име“ под наслов „Воен пуч во Турција, повеќето од старешините се Албанци. Еве ги имињата“. –…


Ердоган вели дека нема независна Турција додека црквата не стане џамија

Угледната турска новинарка Пинар Тремблај за американскиот магазин “All Monitor” вели дека во Турција многумина сметаат дека нивната држава нема да биде независна, се додека Света Софија не стане џамија. Поранешната црква, а сегашен музеј…