петок, 25 мај 2018

дијабетис

Дијабетесот може да се излекува, и тоа на следниот начин

Научниците од Универзитетот во Њукастл во Велика Британија откриле дека губитокот на помалку од еден грам маснотии во панкреасот може да поттикне повторно производство на инсулин, со што се сузбива дијабетесот тип 2, пишува „Дејли…


Kонзумирање на една лименка газиран сок дневно води кон дијабетис

Секојдневно конзумирање на една лименка газиран сок со додаток на шеќер е поврзана со 46 отсто поголем ризик за пред-дијабетис, состојбата што често ѝ претходи на шеќерната болест. Американските научници од „Туфтс универзитетот“ во Бостон додаваат…


14 симптоми за зголемено ниво на шеќер во крвта

Дијабетесот е хронична болест која настанува кога панкреасот не произведува доволно инсулин или кога телото не може ефикасно да го употреби веќе произведениот инсулин. Инсулинот е хормон кој го произведува панкреасот, а кој им овозможува…


Спречете рак и дијабетис преку постот

Болестите рак на панкреас и дијабетис се едни од најчестите, при што станува збор за неизлечливи болести кои се поврзани со панкреасот. Поради тоа за човековото здравје е доста важна виталноста на овој орган Панкреасот…


Инсулинско апче за дијабетес на повидок

Мала израелска фармацевтска компанија „Oramed Pharmaceuticals“ најавила дека нивниот инсулин кој се зема орално покажал исклучително успешни резултати во намалување на гликозата во крвта за време на спиење кај луѓето со Тип 2 дијабетес. Пилулата…


Куркумата помага во борбата против дијабетис

Главна состојка е куркуминот поради кој и зачинот има силножолта боја. Содржи и витамин Б6, Б3, фолна киселина и минерали. Докажано е дека куркумата се препорачува како терапија против дијабетесот. Но неодамна во овој зачин е…


Една секојдневна навика го зголемува ризикот за дијабетис

 Имено, ново истражување покажува дека проблемите со спиењето го зголемуваат ризикот за дијабетес од тип 2. Имено, дури и тешкото запивање го зголемува ризикот за дури 47%. Кога ќе се земат предвид и другите ризични…


„Дијабетисот и ракот се измислени болести – Еве што треба да правите за да останете здрави“

Името на проф. Иван Павловиќ Неумивакин повеќе од 40 години се поврзува со алтернативна медицина. Дијабетес и рак се измислени болести, Паркинсонова не постои, ако имате здрави црева – ова се постигнува со гимнастика, одењето…