понеделник, 18 јуни 2018

деца

„Правда за жртвите од Смилковско езеро“- најавен протест за утре во 13 часот

Правда за Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацковски, Кире Трпковски и Борче Стевковски! Ова е пораката која се испраќа на социјалните мрежи, со најавата за утрешниот протест. Групата насловена како „Правда за жртвите од Смилковско езеро“,…


Денешните деца рано започнуваат да пуштаат „боцки“

Људмила Федоровна Ермакова, православен психолог Доколку во минатото манифестираната детска суровост беше сметана за ретка појава, во последно време, тоа за жал преминува во нова статистичка „норма“. Кон тоа придонесуваат определени фактори на современиот живот….


39 годишна жена родила дури 44 деца

Во централна Уганда, во селото Кабимбири живее Марјам Набатанзи, 39 годишна жена која можеби го држи светскиот рекорд за најмногу деца, бидејќи досега родила дури 44, од кои 38 се живи.   Првите четири бремености…


Родители внимавајте: Деца на возраст од само 13 години се веќе на рехабилитација од паметен телефон

Според истражување, просечната возраст на која децата добиваат свој паметен телефон е седум години… Деца кои одбиваат да ги спуштат долу своите телефони е проблем број еден во многу домови, со една третина од децата…


И ова лето забава, одмор и едукација за вашето дете

Почитувани деца и родители Како времето одминува , интересот за летното КОУЗОН ДРУЖЕЊЕ се зголемува. Ве покануваме на време да РЕЗЕРВИРАТЕ СМЕНА, да си обезбедите место за термин што Вам ви договара . За разлика…


Во Русија околу 100 илјади руски семејства имаат од пет до седум деца

На почетокот на 2017 година бројот на многудетни семејства во Русија изнесуваше 1566000, што е за 25% повеќе во однос на последниот попис. (1250000 семејства според серускиот попис на населението што се одржа во 2010…


Вознемирувачко видео: Обуката на подмладокот на исламистите – Убиваат сурово и без милост!

Во болното пропагандно видео кое го претставила Исламската држава, се гледаат деца војници како ловат заробеници и ги убиваат во една напуштена зграда. “Лавчињата на калифатот” како што се нарекуваат во видеото, минуваат низ стандардна…


Поучна приказна: Прости синко што сум дошла до товојата куќа и што ги исплашив твоите деца

Ја мразев беше срам за нас. Таа во моето школо готвеше храна за учениците и наставниците. Еден ден мојата мајка влезе во класот за да ме поздрави. Подоцна другарите ме задеваа, Ми беше срам. Само…


Малите деца да не си играат со мобилни телефони – Тие се канцерогени и предизвикуваат пречки во развојот

Мобилните телефони веќе се насекаде во современиот живот. Тие го олеснуваат нашиот живот, но континуираната употреба може да е штетна за бебињата и малите деца, предупреди британски експерт, цитиран од весникот Мирор. Мобилните телефони создаваат…


На две деца од скопско потребна им е помош

Семејството Христови живеат во трошна куќа во населбата Припор и се во тешка финансиска ситуација. Таткото Владимир има 39 години, и откако паднал од камион и ја повредил кичмата е со намалени работни способности, а…