сабота, 21 октомври 2017

брисел

bel-4

Видео: Белгиската полиција објави нова видео снимка од третиот терорист

Белгиската полиција денеска објави нова видео снимка од третиот осомничен напаѓач од бриселскиот аеродром „Завентем“, чија бомба не експлодирала за време на терористичкиот напад во вторникот. Западните медиуми информираат дека на снимката е прикажан човек,…


suspects

Муслиман ги пријавил терористите во Брисел и спасил многу животи

Таксистот во Брисел што ги возел напаѓачите до аеродромот е еден од хероите што веројатно спречиле нови напади или барем ја забрзале полициската истрага, вели Индипендент. Тој, всушност, ги качил самоубијците, кои во таксито разговарале…


bomba-brisel

Драматични снимки како полицијата убива осомничен терорист во Брисел

Трета експлозија се слушна денеска попладне во текот на полициската акција во Брисел која е поврзана со терористички напади на аеродромот и метрото кои се случија изминативе денови. Во голема полициска акција во бриселскиот кварт…


dedo-mraz-640x425

„Дедо Мраз”: Злосторникот кој ги инспирирал терористите во Париз и Брисел

Неговото име се појави ненадејно, иако не е анонимен. Познат е по прекарот „Дедо Мраз“ и индиректно е поврзан со терористичките напади на европските градови. Неговото име е Калид Зеркани, има 42 години, моментално е…


zrtvi

ВИДЕО: Тргнала на венчавката на својата сестра, а ја убиле терористите во Брисел

Аделма Тапиа Руиз, живеела во Брисел и барала лет за Њујорк со своето семејство во вторникот наутро, велат нејзините пријатели. Нејзините ќерки трчале наоколу, а нејзиниот сопруг ја следел и тогаш се случиле експлозиите на…


brisel-2-630x289

Грешка на такси компанијата го спаси Брисел

Тројцата терористи кои се одговорни за крвавиот пир во Брисел се упатиле кон аеродромот Завентем со такси. Имено, тие побарале од такси компанијата да ги земе комбе, но бидејќи диспечерот не разбрал точно по нив…


BRISEL

ВИДЕО: Уапсен еден од учесниците во терористичкиот напад во Брисел

Хаџим Лашрауи, еден од тројцата учесници во вчерашниот терористички напад на бриселскиот аеродром Завентем каде загинаа 15 лица, а стотина беа повредени, утринава е уапсен во населбата Андерлехт во Брисел, позната како едно од трите…


eksplozijaбрисел

Кралот и кралицата на Белгија се евакуирани од Брисел

Кралот и кралицата на Белгија биле евакуирани од Брисел, пренесе ТАСС, повикувајќи се на белгиската телевизија Ер Те Бе Еф. Кралот Филип и кралицата Матилда се евакуирани од својата палата во Брисел поради терористичките напади,…


teroristi

Ова се терористите напаѓачи во Брисел

Полицијата најверојатно ќе се фокусира на Наџим Лакхаруи и Мохамеб Абрини, кои исто така се осомничени и за нападите во Париз. Мохамед Абрини, човек на 30 години веќе е баран од полицијата. Тој го возел…


brisel teroristivki napad

ИД ја презеде одговорноста за нападите во Брисел – „спијачи“ на 50 места чекаат да дигнат се во воздух

Терористичката организација ИД ја презеде одговорноста за нападите во Брисел, јави ТАСС. Во трите експлозии кои изутрината одекнаа во Брисел загинаа најмалку 26 луѓе, а ранети се повеќе од 130, јавија белгиски медиуми. Белгиската министерка…