сабота, 21 октомври 2017

балкан

терорист

Генерал ја предупредил ЕУ: Терористите се одмараат на Балканот – па за час ќе дојдат кај нас!

Поранешниот началник на Генералштабот на Чешката Армија ја предупредил Европската Унија дека не посветува внимание на Западен Балкан и така дозволува во тој регион да одмараат терористи. “Ние се занимаваме со сосема друг дел на…


elitnite-prostitutki-najchesto-se-intelegentni-studentki-189773

Колку чинат елитните балкански проститутки – Разоткриена мрежа за елитна проституција

Задарската полиција разоткрила случај со проституција во чии рамки биле приведени неколку лица поради организирање и давање на сексуални услуги на јахти и апартмани. Крими полицијата во Задар ја завршила истрагата против неколку лица кои…


putin

Можен ли е “Балкански православен сојуз?

Основачот на бугарската политичка партија Атака, Павел Шопов, има идеја за создавање на бугарско-српски православен сојуз, кој, според неговото мислење, би бил пандан на Вишеградската група. Српскиот филозоф за религија, Мирослав Кевеџи, вели дека ваквиот…


закана

Исламската држава со нова закана до Балканот: Нападнете ги, нивната валкана крв нека тече низ улиците

Пропагандистите на таканаречената Исламска држава, во последното издание на магазинот на ИСИС – „Румијах“, ги повикуваат своите следбеници да започнат да ги убиваат сите оние кои што не веруваат во Алах. Тие сакаат нивните симпатизери…


balkan-map

Балканот нема да го уништат војни туку друго зло

Лондонскиот меѓународен институт тврди дека на Балканот не му се заканува ниту војна, ниту руско влијание, туку автократија и корупција за што според нив Западот молчи. Оттаму велат дека западните земји на ова молчат за…


putin (1)

Ја избира ли Балканот Русија за воен сојузник?

Асоцијацијата на независни агенции за проучување на јавното мислење Gallup International (во Русија е застапена преку холдингот „Ромир“) спроведе анкета во 68 земји од светот, соопштува весникот „Комерсант“, пренесуваат од Руска Реч. Во истражувањето учествувале…


balkanci

Балканци – Исти луѓе со слични разлики

Балканот е чудно место. Тоа е едно ќоше на светот кое некако успева секогаш да биде во центар на вниманието. Тоа е еден полуостров во југоисточна Европа кој е толку мал што ако се упатиш…


zemjotres-2

Се стресе и Македонија: Регистрирани повеќе силни земјотреси на Балканот

Овој викенд се регистрирани повеќе земјотреси на Балканот и во Европа, а се стресе и Македонија. Земјотрес со јачина од 2,3 степени по Рихтер, со епицентар во Стар Дојран, вчера е почувствуван кај нас. Овие три…


gihadisti-630x334

Џихадистите ќе го палат Балканот кога ќе ги протераат од Исламска држава

Исламската држава ги губи позициите, моќта и територијата на Блискиот исток, благодарение на акциите на Русија и сириската војска во Сирија, како и ирачките војски и коалиции на чело со САД во Ирак. Ако бидат…


isis-preselba-balkan-bosna-01

“Џихадистите ќе бидат протерани од Блискиот исток, а ново седиште планираат да направат на Балканот”

Исламската држава е во сè подредена положба на Блискиот исток, благодарение на акциите на Русија и сириската војска во Сирија, како и ирачката војска и коалицијата на чело со САД во Ирак. Доколку бидат протерани…