сабота, 21 октомври 2017

албанија

plazaaa

Плажата на смртта во Албанија: Тука 14 лица од Косово се удавија во рок од само еден месец!

Се проценува дека на плажите во Албанија во моментов има неколку стотици илјади туристи од Косово. Првиот месец од туристичката сезона во Албанија беше фатален за туристите од Косово, беа забележани голем број на смртни…


тетовец

Херој – Ова е младото момче кое загина во обид да спаси две девојки кои се давеле (ВИДЕО)

Во летувалиштето Валона на југот од Албанија вчера се удавија три лица, меѓу кои според непотвредните  информации и 24-годишниот Бенјамин Ферати кои живеел и работел во Босна, а бил по потекло од Македонија. Ова момче…


golema-albanija-vojska-520x294 (1)

Руски „Известија“ предупредува: Во јуни почнува реализацијата на Голема Албанија

Угледниот руски портал Известија.ру предупредува дека по вонредните избори на 11 јуни во Приштина на власт ќе дојдат екстремни националисти кои сериозно ќе започнат со процесот на формирање на Голема Албанија, а една од најважните…


lazanski

„Западот направи две Албании, иако Албанците не покажаа способност за управување ниту со една“

Дали последните војни на Балканот ги предизвикаа политичари кои ги лажеа новинарите, а потоа поверуваа во она што ќе го прочитаат во весниците? Или дали балканските народи, всушност се заслужуваат едни со други?, пишива политичкиот…


tirana (1)

Албанија депресивна, 20 лица месечно си го одземаат животот

Иако во последнте три годин во Албанија се забележува намалување на самоубиствата,сепак оваа појавa останува алармантна. Ова е костатирано на националната научна конференција „Депресијата и самоубството“ одржана во соработка на повеќе институции. Според полициската статстика…


pol-turski-agenti-(2)_620x0

Турски агенти ја спроведуваат идејата на Тачи и Рама за Голема Албанија

Српскиот весник „Вечерње новости“  пишува дека постојат сомнежи дека наводите за прекројување на границите на Балканот и „ширењето на големоалбанските идеи“, доаѓаат од турските разузнавачки служби. Според весникот, заканите кои синхронизирано се упатени кон Србија,…


edi rama

Рама: Без членство во ЕУ не е исклучено обединување на Албанија и Косово

Премиерот на Албанија Еди Рама изјави дека доколку перспективата за членство на Западен Балкан во Европската унија продолжи да бледнее, не може да се исклучи обединувањето на неговата земја со Косово. Тој во интервју за…


berisa

Бериша: Јас ги отворив депоата со оружје за да се вооружи ОВК

Поранешниот албански претседател и премиер Сали Бериша првпат јавно „се пофали“ дека дал огромна помош за поранешната Ослободитечна војска на Косово (ОВК), посочувајќи „значаен“ детаљ од 1997 година, јави дописникот на МИА, Гостувајќи во телевизиска…


dedo

Дедо дал 3000 евра и купил 19-годишна Албанка

Договорените бракови помеѓу Албанците датираат уште од многу одамна, но приказната за овој човек е навистина неверојатна. Реџеп Кастрати од село во Призрен, кога наполнил 61 година, решил повторно да се ожени. Купил млада Албанка…


дапи-520x247

Монструм од Албанија: Лажел дека семејството му е убиено од Срби, за да добие азил, па искасапил пензионери

Насилниот криминалец Витал Дапи, некогашен командос со потекло од Елбасан во Албанија, цели 17 години живеел двоен живот во Велика Британија, се додека не го разоткрило едно брутално злосторство. Дапи го користел лажното име Али…