понеделник, 18 јуни 2018

Живот

Рекле да абортира четири до седум бебиња: Погледнете како изгледаат 18 години подоцна!

И рекле да абортира четири до седум бебиња: Погледнете како изгледаат 18 години подоцна! Во 1997 година, светската јавност била насочена кон Боби и Кени. Тие биле првите родители со преживеана седумка и набрзо станале…


ФОТО: Светот живее во илузија: Ова е реалната слика за гламурозниот изглед на ѕвездите

Кои сте Вие кога сте без шминка? Фотошопирани фотографии, маскирани несовршености со тони шминка и добро филтрирани селфиња станаа секојдневие, па тинејџерите секојдневно редат комплекс за комплекс. Вистина е дека целиот свет страда од опсесијата…


Келнерка нашла торба со 30.000 евра и ја вратила на сопственикот

Дваесетичетиригодишна келнерка во кафе бар во Апатин, пронашла торба со 30.000 евра и му ја вратила на сопственикот, објави српски „Курир”. Човекот тргнал да купува стан во Сомбор, а застанал во кафулето да се освежи. Тој…


ВИДЕО: Ова куче 10 години не го напушта гробот на сопственикот, но тоа не е најтажното

Германски овчар, наречен Капетан, побегнал од куќата после смртта на својот сопственик, Аргентинецот Мигел Гузман во 2006 година. Кога после една недела, семејството на Мигел дошле да го посетата гробот, го виделе кучето како седи…


Борба на два волка – Поучна приказна

Некогаш многу одамна, еден дедо на својот внук му раскажал една животна вистина. Во душата на секој човек се води битка. Како борба помеѓу два волка. Во душата на секој од нас. Едниот волк претставува…


Италијански научници: Вегетаријанската пица штити од рак и инфаркт

Италијански научници и готвачи тврдат дека вегетаријанската пица штити од рак и срцеви заболувања, па претставија нова пица – „Паскалина” што го носи епитетот „пица којашто го продолжува животот”, пренесува „Дејли Меил“. На неа нема…


Ова се првите фази: Што се случува со телото по смртта?

Секојдневно на илјада луѓе умира по еден човек. Тоа е 55,3 милиони луѓе годишно, или речиси двајца во секунда. Погребувањето на мртвите датира до 200 илјади години наназад, а околу половина луѓе на светот веруваат…


Почина милионерот кој откако дозна дека боледува од рак го продаде целото богатство за да им помогне на сиромашните

Пред три години австралијанскиот милионер Али Банат дознал дека боледува од рак, а докторите му рекле дека му преостануваат уште седум месеци живот. Таа ужасна вест му го промени животот, а Али одлучил своето богатство…


Директор за пример – Им помогнал на вработените да ги отплатат долговите

Хрватската компанија Техникс во Долни Краљевац им позајмила на работниците вкупно 250.000 куни (околу 34.000 евра) или поединечно од 5.000 (околу 680 евра) до 25.000 куни (околу 3.400 евра) за да ги отплатат долговите, поради…


Првиот знак за човековата глупавост е целосното отсуство на срам

Зигмунд Фројд, најпознатиот психијатар и таткото на психоанализата, ни остави генијална мудрост и изрека за сите времиња. Меѓу другото, тука е и лекцијата што секој треба да ја запамети – како да се препознаат глупавите…