недела, 18 март 2018

Живот

Ребека: Копнеев Маркијан да ми каже мамо, бевме во манастирот Свети Василије Острошки и на враќање ми кажа мама

Децата од здружението на граѓани за лица со дисфункции, хендикеп, ретки болести и посебни потреби „Дајте ни крилја“, чиј претседател е поп-пејачката Ребека Јанковска-Ристески од вчера почнаа со музикотерапија. Музичката вежбалница на музичкото училиште „Пијанофорте“…


Откриена тајна која била криена со години: Ова овошје го убива ракот

Најстрашната болест на 21 век е ракот и за негово истражување се трошат милиони долари за тезите да се пронајде лек за оваа пеколна болест. Колку што досега е познато, напредок сеуште нема. Од друга…


Ракот се храни со оваа намирница- еве како да го „убиете“?

Клетките на ракот се појавуваат во животот на човекот шест до 10 пати. Кога имунолошкиот систем кај човекот е доволно силен, клетките се уништуваат и се спречува нивно размножување. Ракот укажува на податокот дека е…


„Не можам повеќе, помогнете ми“: Ќерка му е убавица, но анорексична е, се дрогира и има порнографските фотографии

Фотографиите на ќерката на легендарниот руски тенисер, Јевгениј Кафељников осамнаа на руските порно страници, а не е познато како истите беа набавени, односно дали се украдени или некој го направил ова за да се одмазди….


Се подготвувале за свадба, а сега спремаат 11 погреби

Турската телевизија NTV соопшти дека во авионската несреќа која се случи вчера во Иран, загинала ќерката на шефот на одборот на директори на инвестицискиот холдинг „Basaran“ Хусеин Башаран – Мина Башаран. Според извештаите на турските…


Мајка објави фотографија од расплаканата ќерка (9) на Фејсбук, она што и го направиле на училиште воопшто не е добро

Насилството на децата врз другите деца се случува почесто отколку што мислиме и се зема здраво за готово зошто „тие се само деца“. Една мајка не можела повеќе да го трпи злоставувањето на својата ќерка…


Фото: Беше една од најубавите актерки па остана инвалид во несреќа – денес ќе ви ја врати вербата во живот

Српската актерка која се вбројуваше во редовите на најпопуларни и талентирани актерки, на 20 години доживеа страшна несреќа и остана неподвижна во инвалидска количка. Мерима Исаковиќ беше повредена во несреќа во Белград, ден по снимање…


Пронајден прстен со ликот на Свети Никола стар 700 години

Еден млад градинар во Израел пронашол добро зачуван бронзен прстен со ликот на Свети Никола, соопшти израелската управа за антиквитети. Копајќи во градината на една куќа во селото Јогев, во северен Израел, Декел Бен-Шитрит здогледал…


ФОТО: Два часа го држеле во раце своето мртво бебе, а потоа се случи Божјо чудо

Среќата за раѓањето се претворила во кошмар. Додека Кејт се уште се обидела да го сфати тоа што и го соопштил докторот, во прегратки цврсто го држела безживотоното тело на својот син. Тие се надевале…


Поучна приказна: Рибарот и бизнисменот

Си бил еднаш еден бизнисмен, кој шетајќи по плажата крај мало бразилско село, здогледал еден рибар како седи под дрво и ужива во преубавата глетка која била пред него. Кога бизнисменот го запрашал зошто седи…