понеделник, 26 февруари 2018

Здравје

Чурукотот лек за секоја болест

Чурукотот во својата чаура, која по изглед потсетува на чаура од мак, содржи темни зрна, кои после жетвата се сушат. Од овие семиња со ладно цедење се добива масло кое е богато со незаситени полномасни…


Не е ниту шеќер ниту сол: Ова е најголемиот отров со кој речиси секојдневно се храниме

Натриум нитратот е на прво место во списокот со најопасни додатоци, а кој се користи при производството на продукти од месо – сувомеснати и конзервирани месни продукти. При термичка обработка на продуктите натриум нитратот преминува…


Го пиел овој напиток секој ден и живеел 152 години!

Човек под името Томас Пар, скромен англиски селанец, го држи рекордот кога станува збор за најстарите луѓе на светот – тој доживеал неверојатни 152 години! Томас доживеал цел век и половина благодарение на напитокот кој…


ВИДЕО: Јутјуберката која тврдеше дека веганството лечи рак – Почина од рак!

Мари Лопез, која со својата роднина Лиз Џонсон го водеше каналот „Мари и Лиз“, посветен на здрав животен стил починала во декември лани од канцер кој метастазирал на нејзините бели дробови и црн дроб. Мари…


Средствата за чистење ги оштетуваат белите дробови исто како цигарите

Научниците сметаат дека редовното користење на средства за чистење влијае на здравјето на белите дробови исто како и кутија цигари. Тие препорачуваат штетните средства да се заменат со крпа од микровлакна и вода. Истражувањето во…


Симптомите на срцев удар започнуваат еден месец пред тоа – Ранато откривање може да спаси животи

Многу болести имаат претходно постоечки симптоми кои, ако навреме им се посвети внимание може да се спречат, но ако не тогаш ќе предизвикаат сериозни услови кои се опасни по животот – вклучивајќи го и срцевиот…


Црвената зелка штити од рак

Црвената зелка е многу поретко на нашата трпеза од зелената, но таа има поголеми хранливи вредности и задоволува дури 85 отсто од дневните потреби на организмот за витамин Ц. Зелената зелка задоволува само 47 отсто…


Одбил хемотерапија, дочекал 102 години: Дедото ги надживеал и докторите и го открил рецептот со кој го решил ракот

Докторите во Грција во 1976 година на овој човек  му дијагностицирале неизлечлив рак на белите дробови., тој се помирил со тоа дека ќе умре. Девет различни лекари му го кажале истот и дека му останале…


Симптоми што укажуваат на рак на желудникот

Канцер на желудникот ретставува развој на тумори во желудникот поради неконтролирано растење на клетките. Истражувањата покажуваат дека од рак на желудник најчесто заболуваат мажи над 55 години кои не внесувале доволно влакна во исхраната, често…


Десет прехранбени производи кои Русите ги користат како лекови

Во секое руско семејство без сомнение се знае како да се лекува една или друга болест. И често како лекови се применуваат прехранбени производи кои можат да се најдат во резервите на секој дом. Лук…