сабота, 21 октомври 2017

Религија

Sveta-Tekla

Денеска се слави првомаченичката и рамноапостолна Текла – Светата девица

Светата првомаченичка Текла рамноапостолна Родена е во Иконија, од родители прочуени, но незнабожци. Како осумнаесетгодишна девојка била верена за некое момче во она време кога апостолот Павле дојде со Варнава во Иконија за проповед на…


irina-520x477

Великомаченичката Ирена: Првиот христијански маченик од Македонија

Прогоните против христијаните од страна на римската власт, кои започнале во времето на императорот Нерон и со извесни прекини траеле се до Миланскиот Едикт во 313 г. кога христијанството било признато за рамноправна религија во…


ostrog-1-990x556-141975

Татко ја оставил слепата ќерка на пруга за да ја убие воз, а потоа се случило чудо – Св. Василиj ја покажал својата моќ

Острошкиот манастир сместен на самата ивица високо во црногорските планини направен е во средината на 17 век и е посветен на Св.Василиj Острошки. Кај православните верници, но и кај многу луѓе од други вери, ова…


Porfirij-Verija-nas

АРХИМАНДРИТ ЈОАНИКИЈ од с. Ракотинци

Пронајдена автобиографија на Преподобниот Јоаникиј Ракотински 3/16 септември 2016 лето Господово Во светите на земјата и во избраните, во нив е сета моја радост!Откако нашиот Господ Исус Христос дошол на земјата и ја основал Својата…


Porfirij-Verija-nas

Архимандритот Јоаникиј од Ракотинци во недела ќе биде прогласен за светител

Архимандритот Јоаникиј од Ракотинци на 24 септември во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје ќе биде прогласен за светител. Денот на официјалната канонизација, 24 септември, ќе биде впишан во календарот на МПЦ. Настанот е во…


rojdestvoBci_m

Рождество на Пресвета Богородица

Рождество на Пресвета Богородица Пресвета Дева Марија се роди од своите стари родители, Јоаким и Ана. Татко Ѝ беше од племето Давидово, а мајка Ѝ од родот Аронов. И така Таа по татко беше од…


острог

Го посетила Острошкиот манастир и животот и тргнал на подобро

“Имав чувство дека цел свет се руши. Се гушев во проблеми, а немав никој да ми помогне. Животот ми се промени оној ден кога одлучив да го посетам манастирот Свети Василиј Острошки”, ја започнала својата…


pravoslavie

Православни светители кои се празнуваат денес

Светиот маченик Созонт Родум од Ликаонија. Беше овчар, а во с ѐ го држеше Божјиот зкаон и ги поучуваше своите врсници и другари во благочестието. Според некое видение дозна дека ќе треба маченички да пострада…


rojdestvoBci_m

Литија во Скопје во пресрет на Рождество на Пресвета Богородица

Литија по улиците во центарот на Скопје ќе биде одржана денеска во пресрет на утрешниот празник на Раѓањето на Мајката Божја, Пресвета Богородица – заштитничката на градот Скопје. Прославувањето на празникот почнува вечер со богослужба во…


sv-zaharije-jelisaveta (1)

Денес се празнува Светиот пророк Захарија и праведна Елисавета

Светиот пророк Захарија и праведна Елисавета Таткото на Свети Јован Предвесник. Син Варахиин, од родот на Авиј, кој ја држеше осмата чреда на богослужење во храмот ерусалимски. Жена му беше Елисавета, ќерка на Совија, сестрата…