сабота, 21 октомври 2017

Мистерии

snimka-duhovi

Mистериja: Инсталираа камера во училиште и еве што снимија

Мистериозното видео е снимено во училиштето Дирпарк, во ирскиот град Корк, откако беа инсталирани безбедносни камери кои реагираат на движење, пренесува Daily Mail. Снимката покажува врати кои сами од себе се отвораат и затвораат, ормарчиња…


пирамида

Решавање на најголемата мистерија на светот – Како се изградени пирамидите во Гиза

Работниците ќе ги натовареле блоковвите на древните бродови кои биле меѓусебно поврзани со јажиња, а потоа со бродовите пловеле низ каналите до внатрешноста на пристаништето, кое било оддалечено само неколку километри од пирамидата. Работниците всушност…


biblija

Чудо: Пронашле Библија која го преживеала нападот, а пораката ги изненадила сите

Во рушевините на Светскиот трговски центар во Њујорк кој што беше срушен во терористичкиот напад на 11-ти септември 2001-ва година, била пронајдена Библија која што „го преживеала“ нападот. Познатиот оддел од Библијата, поточно во делот…


BOCA RATON, UNITED STATES:  This photo taken 10 May 2002 shows the VeriChip, which was implanted for the first time in a family in Boca Raton, Florida. The chip, a product of Applied Digital Solutions, Inc. will contain personal medical information which is acquired with a specialized digital reader.    AFP PHOTO/RHONA WISE (Photo credit should read RHONA WISE/AFP/Getty Images)

Чипови во телото – потреба или следна фаза на „Големиот брат”

Ал Џезира Балкан – Сараево Стравот од губење на приватноста е се поприсутен во модерниот свет, посебно што приватност имаме се помалку со развојот на технологијата, а можноста властите и работодавците да го следат секој…


нлоооо

ВИДЕО: Две НЛО следат авион?

Видео објавено на Фејсбук страница која се интересира со следење и пронаоѓање на неидентификувани летечки објекти објави видео на кое што се гледа како покрај еден патнички авион се појавуваат две помали летала.


книгаа

Книгата која ја напишал самиот ѓавол: Стара е 800 години но воопшто не покажува знаци на стареење

Легендата вели дека овој средовековен ракопис настанал од пакт со ѓаволот: Јазикот во него е латински и е напишан на почетокот на 13-ти век. “Codex Gigas”, односно “Гигантски кодекс”, познат и како “Библијата на Ѓаволот”…


misterija

ВИДЕО: Мистериозни видео снимки кои ќе ве остават вџашени

Компилација од 12 најмистериозни видео снимки се споделува на социјалните мрежи ширум светот. Повеќето од снимките се од безбедносни камери, од различни локации низ светов, но нивната содржина ќе ве остави вџашени. Дали станува збор…


крим

На Крим откриен гроб на „дете-вонземјанин“

Во источниот дел на Крим археолозите открија гроб на дете од II век на нашата ера. Ова беше објавено на веб-страницата на фондацијата „Археологија“. Учесниците во експедицијата го нарекоа местото „гробот на вонземјанинот“. Откритието се…


звезда

Астрономите детектирале чудни сигнали кои доаѓаат од магловита ѕвезда

Астрономите велат дека детектирале „чудни сигнали“ кои доаѓаат од правецот на една мала магловита ѕвезда, оддалечена околу 11 светлосни години од Земјата. Сигналите биле детектирани на 12 мај во опсерваторијата Аресибо во Порторико. Радио сигналите…


мистериозна појава

ВИДЕО: Мистериозна појава – Црн прстен се појави на небото

Жителите на британскиот град Биркеншоу на небото виделе огромен црн прстен од непознато потекло. На почетокот сведоците се согласиле дека црниот прстен го добил својот облик поради пожар. Меѓутоа, пожарникарите соопштиле дека во околното подрачје…