среда, 25 април 2018
ВИДЕО: Се расположиме, спонтано се фанаме - Играеме оти изградиме автопат - Професор Хаџидедиќ: Лондон не се откажува од поделба на БиХ и на Македонија! - Шчербак: Не би сакале НАТО да го користи македонскиот народ како топовско месо - Хан очекува решениe за името во наредните две недели - Заев вели дека не верува - ВИДЕО: Викторија Лоба и раперот Тајзи, сношти го промовираа првиот дует - Премиерот Заев и Џорџ Робертсон (во живо) - „Политичарите се полуписмени и неуки, но се јунаци на нашето време“ - ВИДЕО: Спортист спречил масакр! Со голи раце скокнал на напаѓачот - "Ќе мора да се помачи за да ме убие" - Бачев ќе поднесе иницијатива Собранието да ја повлече одлуката на влада од 2008 година за признавање на Косово - Педофилски скандал: Висок функционер им ветувал светла иднина на сиромашни момчиња, а ги држел како сексуални робови

Македонија

Професор Хаџидедиќ: Лондон не се откажува од поделба на БиХ и на Македонија!

Војната која се водеше на просторот на поранешна Југославија во 1990-тите повеќе не може да се повтори, иако се создава психоза дека само што не избила, вели за српскиот весник „Политика“ Златко Хаџидедиќ, професор на…


Шчербак: Не би сакале НАТО да го користи македонскиот народ како топовско месо

Експеримент, авантура, опасна игра, мафија со вакви квалификации и отворени карти настапи руската дипломатија кон македонските НАТО. Од Сараево суптилни закани, од скопскиот факултет за безбедност рускиот амбасадор Шчербак, без дипломатски ракавици порача дека НАТО…


Хан очекува решениe за името во наредните две недели – Заев вели дека не верува

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан очекува прашањето за името меѓу Македонија и Грција да биде решено во наредните 15 дена. – Јас сум оптимист дека во следните две недели ќе биде најдено решение за името…„Политичарите се полуписмени и неуки, но се јунаци на нашето време“

Би можела да пишувам за смешната еуфорија поради „чистата и безусловна препорака“ за почеток на преговорите за влез во ЕУ (чиј краен исход веќе може и да се погоди: ќе заврши исто како и претходните…


Бачев ќе поднесе иницијатива Собранието да ја повлече одлуката на влада од 2008 година за признавање на Косово

Партијата на Јанко Бачев, Единствена Македонија утре до Собранието ќе поднесе иницијатива за донесување одлука за повлекување на одлуката за признавање на Косово. Инаку, одлуката за признавање на Косово е донесена од владата на 9…


Левица: Директорот Сенад Смаиловиќ си ја покачил платата од 1.000 на над 1.700 евра (ФОТО)

Левица објави документ добиен од тн. свиркач, според кој новиот директор на ЈП Улици и патишта, си ја покачил платата од 1.000 на над 1.700 евра. Интегрален текст од објавата на Левица: По дојава од…


Како до помали патни трошоци за пратениците – СДСМ нуди три опции

Една година по формирањето на новото парламентарно мнозинство – донесени редица закони, но на ред никако да стигне кратењето на патните трошоци за пратениците. Сега од СДСМ најавуваат дека енормните суми  кои се исплаќаат за…


Да му помогнеме на Горазд да зачекори храбро по патеката на својот живот

Горазд Исаковиќ е детенце со посебни потреби. Поради проблеми со колената и колковите, Горазд не може да се движи. Потребна му е хируршка интервенција за да застане на нозе. Родителите не се во можност да…


Заев за „Монструм“: Ако побара судот да бидам сведок и да кажам се што знам, тоа ќе го направам бидејќи тоа ми е граѓанска должност

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе се појави како сведок во случајот „Монструм“ доколку тоа од него го побара судот. Сите материјали кои ги имал за овој случај, како што рече, ги предал на…