среда, 22 ноември 2017

Македонија

венко андоновски

Отворено писмо до актуелната Влада на Република Македонија

Македонски манифест сака да ја сподели со Владата на Р. Македонија својата размисла во врска со темата: албанските партии и спорот за името со Грција. Цврсто сме убедени дека што се однесува до името, за…


vankovska-520x287

„СДСМ мисли дека пиеме нафта, некои навистина пијат и се тешат дека е чај“

Универзитетската професорка Билјана Ванковска на фејсбук го коментира соопштението на СДСМ во кое партијата тврди дека „Нема да има двојазичност на цела територија“ и покрај тоа што со законот за јазици кој се носи во…


ArhangelMihail-620x360

Денес се празнува Светиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни и бестелесни

Светиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни и бестелесни Од длабоката древност Божјите ангели се празнувани од луѓето. Но тоа празнување често се одметнуваше во обожување на ангелите (4 Царства 23, 5). Еретиците прикажуваа сешто…


pravoslavie

Православни светители кои се празнуваат денес

Преподобните маченици Галактион и Епистима Родени се во финикискиот град Едеса, обајцата од родители незнабожци. Мајка му на Галактион беше бездетна с ѐ додека не се крсти. Потоа таа го приведе кон верата и нејзиниот…


joanikij-640x334

Денес се празнува Преподобен Јоаникиј Велики

Преподобен Јоаникиј Велики Ова големо духовно светило се роди во селото Марикати во областа Витиниска, од татко Миритрикиј и мајка Анастасија. Како момче беше овчар. Пасејќи ги овците често се повлекуваше во самотија и по…


stefan-melnik-640x337

ДА ПОМОГНЕМЕ: Малиот Стефан го губи видот, но има надеж да не ослепи целосно

Ова е Стефан Мелник. Тој има 9 години и не оди на училиште бидејќи поради инфекција почна многу брзо да го губи видот на двете очи. Стефан за три месеци целосно го изгуби видот на…


pravoslavie

Православни светители кои се празнуваат денес

Светиот свештеномаченик Акепсим, епископ Наесонски Осумдесетгодишниот старец Акепсим, исполнет со секоја христијанска добродетел, еден ден седеше во својот дом со гости. Притоа едно дете исполнето со благодатта на Светиот Дух му притрча на стариот епископ,…


mapa-na-demografska-konsolidacija-na-albancite

Српски портал: Aлбанците се шират кон Централна Македонија

Медиумите на албански јазик од регионот ги заинтригира карта на српскиот портал „Србија данас“ за етничката структура на Албанците во Македонија, според која тие се шират кон централниот дел на државата по пописот од 2002…


Sveta-Tekla

Денеска се слави првомаченичката и рамноапостолна Текла – Светата девица

Светата првомаченичка Текла рамноапостолна Родена е во Иконија, од родители прочуени, но незнабожци. Како осумнаесетгодишна девојка била верена за некое момче во она време кога апостолот Павле дојде со Варнава во Иконија за проповед на…


irina-520x477

Великомаченичката Ирена: Првиот христијански маченик од Македонија

Прогоните против христијаните од страна на римската власт, кои започнале во времето на императорот Нерон и со извесни прекини траеле се до Миланскиот Едикт во 313 г. кога христијанството било признато за рамноправна религија во…