петок, 25 мај 2018

Избор на уредникот

„Бев во кома, во живот ме врати починатото момче од градинка“

Велат дека таму не’ чекаат нашите драги починати лице. Не мора да се плашите, порачуваат оние кои умреле, а потоа се вратиле во своето тело – смртта не е крај. На онаа страна животот почнува….


ТИВОК УБИЕЦ: Ова се раните симптоми за рак на панкреасот- нив никако не смеете да ги игнорирате

Ракот на панкреасот се открива доцна и во поголемиот број од случаите завршува со смрт. Хирушки зафат за отстранување на туморот е единствен спас за заболениот. Туморот на панкреасот се нарекува и „тивка болест“, затоа…


Човекот – херој на Скопски маратон: Ако на овие деца им дадеме шанси како на сите други, такви и ќе бидат прифатени!

Радован Велјановски, пливачки тренер на Специјалната олимпијада, е херојот на Скопски Маратон 2018, откако со својот хуман гест ги насолзи очите на нацијата и на многумина им ја врати вербата во добрината, солидарноста, победата на…


Преподобниот монах Виталиј – Плукан од луѓето, придоби слава од Бога од кого ништо не е сокриено

Преподобниот монах Виталиј Во времето на патријархот Јован Милостив се појави еден млад монах којшто штом дојде состави список на сите блудници во Александрија. Дење се грабаше да ги работи најтешките работи, а ноќе одеше…


Блажена Матрона Московска – И се молат верните, а таа исто како и за време на овоземниот живот и сега непрестајно им помага на сите

Блажена Матрона Московска Блажената Матрона била родена во 1881 година, во селото Себино, Епифанска околија (во Кимовскиот регион), односно во Тулската губернија. Нејзините родители биле сиромашни селани, благочестиви луѓе. Господ ја избрал Матрона за посебна…


Поранешен пилот на ЦИА: Се што сте слушнале за Месечината е лага

Поранешниот пилот на ЦИА, Џон Лир тврди дека открил скриени структури на Месечината и оти поседува неверојатно фотографии за кои вели дека јасно покажуваат вештачки структури. Тврди дека веќе во овој момент на Месечината живеат…


Го намалува ризикот од рак, дијабетес и срцеви заболувања и сите го имате во домот

Лукот со векови се користи како лек против многу болести, а неодамнешните истражувања покажаа дека оваа чудотворна намирница навистина има многу позитивни здравствени ефекти, пишува Daily Mail. Една студија од Универзитетот во Нотингем во Велика…


Светиот маченик Јован Нови Јанински – Јас сум роб Христов, Христа Го следам, за Христа умирам, за да живеам со Него!

Светиот маченик Јован Нови Јанински Родум од Јанина, некогаш престолнина на царот Пир. Кога неговите сиромашни родители умреа, младиот Јован се пресели во Цариград и таму го продолжи својот занает (бидејќи беше занаетчија). Не многу…


Шкариќ: Законот за јазици ќе падне на Уставен суд, дури и Џафери да го потпише указот

„Многу одредби од Законот за употреба на јазиците вака како што е напишан нема да можат да поминат во Уставниот суд и под услов Уставниот суд да се наоѓа на најниско стручно ниво.  Тоа им…


Светомир Шкариќ: Ако Грција инсистира на „ерга омнес“, нема да остане ништо од постојниот Устав! (видео)

Професорот по Уставно право, Светомир Шкариќ во интервју за „Фактор магазин“ се осврнува на спорот за името со Грција. -Таа одредница би се употребувала само во меѓународни организации, а внатре не. Тогаш нема потреба да…