сабота, 21 октомври 2017

Објавено од автор: globus2

snimka-duhovi

Mистериja: Инсталираа камера во училиште и еве што снимија

Мистериозното видео е снимено во училиштето Дирпарк, во ирскиот град Корк, откако беа инсталирани безбедносни камери кои реагираат на движење, пренесува Daily Mail. Снимката покажува врати кои сами од себе се отвораат и затвораат, ормарчиња…


Sveta-Tekla

Денеска се слави првомаченичката и рамноапостолна Текла – Светата девица

Светата првомаченичка Текла рамноапостолна Родена е во Иконија, од родители прочуени, но незнабожци. Како осумнаесетгодишна девојка била верена за некое момче во она време кога апостолот Павле дојде со Варнава во Иконија за проповед на…


soda-bikarbona-limun

Напиток 10.000 пати посилен од хемотерапијата!

Лимон и сода бикарбона е комбинација што може да спаси живот. Еве го рецептот: Постојат многу студии за тоа како сода бикарбоната и лимонот можат да имаат голема корист за телото, пренесува beforeitsnews.com. Дали сте…


irina-520x477

Великомаченичката Ирена: Првиот христијански маченик од Македонија

Прогоните против христијаните од страна на римската власт, кои започнале во времето на императорот Нерон и со извесни прекини траеле се до Миланскиот Едикт во 313 г. кога христијанството било признато за рамноправна религија во…


ostrog-1-990x556-141975

Татко ја оставил слепата ќерка на пруга за да ја убие воз, а потоа се случило чудо – Св. Василиj ја покажал својата моќ

Острошкиот манастир сместен на самата ивица високо во црногорските планини направен е во средината на 17 век и е посветен на Св.Василиj Острошки. Кај православните верници, но и кај многу луѓе од други вери, ова…


Porfirij-Verija-nas

АРХИМАНДРИТ ЈОАНИКИЈ од с. Ракотинци

Пронајдена автобиографија на Преподобниот Јоаникиј Ракотински 3/16 септември 2016 лето Господово Во светите на земјата и во избраните, во нив е сета моја радост!Откако нашиот Господ Исус Христос дошол на земјата и ја основал Својата…


маратон

Прогласени победниците на ултрапланинскиот маратон „По патеките на Крали Марко“

Со доделувањето медали и дипломи на најуспешните денеска во Прилеп заврши седмиот по ред ултрапланински маратон „По патеките на Крали Марко 2017“, кој викендов се одржа во Прилеп. Првото место на најдолгата трка во едицијата…


одбојка

Сигурни победи на фаворитките на Европското првенство за одбојкарки

Фаворитките за највисок пласман на Европскиот првенство за одбојкарки, што се одржува во Баку, Азербејџан и Тбилиси, Грузија, ги остварија вторите победи. Во рамките од А групата, Полска со 3-1 славеше над Унгарија, додека во…


пирамида

Решавање на најголемата мистерија на светот – Како се изградени пирамидите во Гиза

Работниците ќе ги натовареле блоковвите на древните бродови кои биле меѓусебно поврзани со јажиња, а потоа со бродовите пловеле низ каналите до внатрешноста на пристаништето, кое било оддалечено само неколку километри од пирамидата. Работниците всушност…


саудиска арабија

Саудиски оџа: Жените имаат пола мозок и затоа не возат

На саудискиот свештеник Сад ал Хиџри му е забрането проповедање поради коментарот дека жените имаат четвртина мозок и оти не треба да им се дозволува да возат, соопшти саудиската Влада. Хиџри изјави дека жените, кои…