ВИДЕО: Драматична снимка од Карабах – војник се качил на врвот на ерменска црква и извикал „Алаху акбар“

На социјалните мрежи се појави снимка на која се гледа како наводно азербеџански војник кој се качил на камбана на ерменска црква во Нагорно-Карабах и кој на цел глас извикал „Алаху акбар“.

Постои сомнение дека актерот од снимката би можело да биде и некој сириски џихадист. Се верува дека ова видео е снимено неодамна.

Видеото на Твитер го објавил и ерменскиот амбасадор во Холандија, Тигран Балајан.