„Исус е крал“: Канје Вест ги расплака затворениците во озлогласениот затвор (ВИДЕО)

Канје Вест за време на посетата на затворениците пееше песни од неговиот нов албум „Исус е крал“.

Пејачот со своите песни расплака некои од затворениците во озлогласениот тексашки затвор Харис Кантри. Околу 200 осуденици го примија овој американски рапер во еден блок од затворот, кој ги почести со песни од новиот албум.

За време на посетата, Канје Вест изведе песни од неговиот нов албум за евангелско студио, „Исус е крал“ и некои од неговите најголеми хитови, без затворениците да го кријат нивниот ентузијазам, откриено е снимката објавена од чуварот на затворот.

Канје Вест за време на посетата изведуваше песни од својот нов госпел студиски албум „Исус е крал“ („Jesus Is King”) и некои од неговите најголеми хитови, а затворениците не криеја дека се воодушевени, што може да се види и на снимката објавена од управникот на затворот.

Овој 42-годишник настапи со црковниот хор, а потоа беше преместен во друг објект преку улицата каде помала група затвореници уживаа во неговиот настап.

Се тврди дека Канје користел таен тунел за да стигне до местото на неговиот втор концерт во петокот.

Шерифот на округот Харис, Ед Гонзалез, вели дека многу музички ѕвезди претходно се јавиле за можен настап во затвор, а тоа го прават, според него, по примерот на затворските концерти кои ги одржа пејачот Џони Кеш во Калифорнија.