Откриена причината поради која Меркел (ВИДЕО)

За време на Г20 самитот во Осака, германската канцеларка Ангела Меркел, одбила да одговори на прашање за нејзиното здравје, но нејзините помошници велат дека таа нема здравствени проблеми.

За време на пречеот на Зелински, Меркел неколтролорано се тресеше, а според наведеното тоа се случило поради дехидрација.

Канцеларката за време на топлиот ден испила премногу кафе а многу малку вода.

Во четвртокот повторно е забележана дека се тресе, понудена и е чаша воода која ја прифатила, но не ја испила.

Во пресрет на летот на самитот на Г20 во Јапонија, портпаролот Меркел рече дека “канцеларката е добра” и дека немало промени во нејзиниот распоред.

Друг официјален претставник изјави за Ројтерс дека првата трепетна епизода се припишува на пиење премалку вода и премногу кафе за време на топлите денови, а последниот случај има врска со психологијата, додека таа се обидуваше да избегне повторување на непријатна ситуација.

„Сеќавањето на минатиот инцидент доведе до денешната ситуација“ рекол претставник и навел дека нема потреба за грижа.

Меркел во текот на денешниот состанок имала средба и со Трамп накоја делувала многу смирено и опуштено.