Терапија против рак на доктор Шрајбер, еве што го спречува ракот

Д-р Дејвид Серван Шрајбер смета дека традиционалните јадења имаат моќ да го потиснат развојот на ракот… Добро познатиот лекар, Дејвид Серван Шрајбер, во својата книга, собрал и објавил скоро целосното светско искуство за спречување на рак.

Не плашете се од зборот „рак” во насловот. Со истиот успех, овие совети може да се наречат дијабетес или срцев удар или мозочен удар …
Пред 15 години, д-р Шрајбер открил дека има рак. Тој сфатил дека само медицинскиот третман не би бил доволен, и тој се фрлил во потрага по природни лекови. После се, клетките на ракот се во состојба да уништат сè, но малку што го уништува ракот, пишува сајтот Econet.ru

Се покажало дека диетата „Servan-Schreier“ е подеднакво корисна како општа превенција на здравствената заштита и како дел од општата терапија за третман на рак (која вклучува, покрај диета, хирургија + хемотерапија или радиотерапија + една или повеќе други диети против ракот). Со оваа диета, неопходно е да има позитивни емоции, редовна релаксација, промена на физичката активност, добро емотивно расположение.

Исхрана

Традиционалните јадења од различни нации обично се јадења што го убиваат ракот. Најчесто таа традиционална кујна го намалува шеќерот во крвта или се бори против воспаление, а познато е дека шеќерот е „храна” за тумори.

Често традиционалните јадења имаат состојки кои буквално ги убиваат клетките на ракот.

Следните намирници заштитуваат од рак:

1. Зелен чај. Натопувајте го 10 минути, пијте го еден час 2-3 чаши на ден.
2. Маслиново масло. Ладно цедено, 1 лажичка дневно.
3. Куркума. Додајте во јадењата во комбинација со црн пипер, инаку не се апсорбира во телото. Доста е еднаш на ден. Ѓумбирот го има истото својство.
4. Цреши, малини, боровинки, капини, брусница. Може да бидат свежи, замрзнати, бројот не е ограничен.
5. Сливи, праски, кајсии.
6.Коренест зеленчук: брокула, карфиол и други видови зелка. Треба да јадете сурово или минимално обарено.
7.Лук, и сите видови на кромид. 1 главичка или половина, а главичка кромид дневно. Подобро во комбинација со маслиново масло.
8. Печурки.
9. Темно чоколадо со 70% какао. Само не со млеко.
10. Домати. Варени, со маслиново масло.

Како да се јаде

Неопходно е од исхраната да се исклучат следниве производи кои ги „хранат” клетки од рак:
Шеќер
Леб – особено бел како сите видови колачи
Бел ориз
Варена тестенина
Компири, особено пире од компири.
Пченка и други видови снегулки
Џемови, сируп и домашни слатка
Газиран сок
Алкохол
Путер
Индустриски млечни производи
Брза храна (помфрит, чипс, пици, итн.)
Црвено месо и кожа од живина, јајца
Зеленчук и овошје мораат да се излупени!
Вода од чешма и вода од пластични шишиња.

Во исто време, корисно е да се користи:
Кокосов шеќер, багремов мед
Агава сируп
Мешани житарки, интегрално брашно од ‘рж, ориз, овес, јачмен итн.
Леќа, грав, слатки компири.
Овесна каша
Свежи бобинки
Домашна лимонада
Маслинки
Маслиново и ленено масло
Домати и шери домати
Зеленчук
Риба (скуша, сардини лосос)

Хемиски производи, чија употреба не се препорачува:
Дезодоранси и анатиперспиранти со алуминиум
Козметика со парабени и флорати: тоа се шампони, лакови, пени, бои за коса, лак за нокти, очила за сонце (види ја етикетата)
Козметика со хормони (естроген) и плацента.
Индустриски производи за заштита од инсекти и глодари
Садови со ПВЦ, полиестер и стиропор (не се загреваат и не ја чувајте храната во неа)
Тефлонски сад со оштетен слој
Средства за чистење и детергенти
Хемиско чистење на облека и постелнина

За да ги замените горе наведените производи, можете да користите:
Природен дезодоранс без алуминиум. Се купува во аптеките.
Природна козметика која не содржи парабени и фталати
Етерични масла, борни киселини
Керамички и стаклени садови
Тавчиња и лонци без тефлонски слој или со неоштетен тефлонски слој
Користете само еколошки детергенти и средства за чистење, вклучувајќи детергенти за перење.
Ако користите хемиско чистење, проветрувајте ја облеката најмалку еден час на провев.
Секој кој се грижи за своето здравје треба да ја задржи оваа диета која ќе ја спречи, меѓу другото, појавата или ширењето на ракот.