Се предаваат борците на Исламска држава (видео)

Female Palestinian suicide bombers attend a news conference in Gaza May 21, 2007. The bombers, members of the Al-Aqsa Martyrs Brigades, declared that they are ready to blow themselves up in attacks against the Israeli army if it attacks Gaza. REUTERS/Mohammed Salem (GAZA) - RTR1PXTW

По борбата која траеше со недели, Исламска држава е поразена и во последниот дел од територијата во Багуз во Сирија, соопшти Сириските демократски сили(СДФ). Тие објавија крај на самопрогласениот калифат, кој некогаш се простираше на една третина на Ирак и Сирија.

„Багуз е слободен и е остварена воена победа над Даеш“, напиша на Твитер Мустафа Бали, портпарол на Сириските демократски сили (СДФ) кои ги поддржуваат САД, користејќи ја арапската кратенка за групата Исламска држава.

Но, и покрај загубата на териториите, Исламска држава останува безбедносна закана.

Бали вети дека Сириските демократски сили ќе продолжат да се борат против остатоците на овие екстремистички групи додека целосно не се искоренат.