Средношколецот Ерик Финман го заработил првиот милион во биткоини благодарение на неговата баба, која му подарила 1.000 долари

Тој се отпишал од средно училиште за да работи за игри со криптовалути и основал сопствена онлајн-компанија за менторство, која ја продал за 300 биткоини (околу 60.000 долари во тоа време). Денес истите тие биткоини би вределе 1,8 милион долари.

Ги опишува своите родители како двајца доктори на науки кои добро заработиле, но потенцира дека не секогаш биле стабилни, и дека тој научил да оди во мотел во кој некогаш живееле како семејство.

– Не се сеќавам на тие денови, но знам дека не растев богат.

Парите од неговата баба му биле дадени во периодот кога таа мислела дека ѝ се ближи крајот.

– Ни даваше пари за да ни помогне во плаќањето на нашето образование бидејќи не беше сигурна колку долго ќе биде тука за нас. Се обидовме да ѝ ги вратиме со брат ми, но не сакаше да ги земе – раскажува тој.

Најстариот брат го зел 12-годишниот Финман на политички митинг во кој се критикувале капитализмот и владината контрола на глобалните финансиски институции. Таму тие дознале за биткоинот, нова технологија што може да го сруши системот.

– Не размислувавме за него како за финансиска инвестиција, туку како начин да се бориме против луѓето – раскажува Финман.

Во 2011 година 12-годишниот Ерик Финман, кој веќе на училиште се соочувал со исмејување и малтретирање од учениците, се обложил со своите родители. Ако стане милионер пред да биде доволно стар да гласа, не мора да оди на колеџ. Тој сметал дека новооткриеното знаење за криптовалути ќе му помогне во реализирањето на облогот.

– Последниот пат кога се чувствував паметен беше во трето одделение – вели тој.

Неговата толеранција за она што тој го сметал за скршен образовен систем брзо исчезнала. Сега, неговиот глас се менува кога зборува за средно училиште. Неговиот средношколски тренер му рекол дека треба да се отпише од училиште и да оди да работи во „Мекдоналдс“.

– Имаше уште еден наставник кој го натера цел глас да ме исмејува. Таа зборуваше лоши и злобни работи за мене и потоа им рече на моите соученици да кренат рака ако имаат да кажат нешто за мене – раскажува Ерик, но не со гнев или ароганција. Се чини дека тој сè уште не разбира зошто го мразеле.

На 15-годишна возраст ги убеди своите родители да му дозволат да се отпише од средно образование. Некако се согласиле и тој се преселил во Силициумската долина за да ги брка своите милиони.

Парите што ги направил во биткоини не биле доволни за финансирање на неговиот сон. Менаџерите и извршните директори му рекле дека никогаш нема да го добие облогот со родителите. Доживеал и насилна криминална средба, така што тој вели дека на потежок начин научил дека луѓето ретко ја поддржуваат личноста што е на патот кон успехот, особено кога таа личност има нетрадиционален пристап.