среда, 25 април 2018
ВИДЕО: Се расположиме, спонтано се фанаме - Играеме оти изградиме автопат - Професор Хаџидедиќ: Лондон не се откажува од поделба на БиХ и на Македонија! - Шчербак: Не би сакале НАТО да го користи македонскиот народ како топовско месо - Хан очекува решениe за името во наредните две недели - Заев вели дека не верува - ВИДЕО: Викторија Лоба и раперот Тајзи, сношти го промовираа првиот дует - Премиерот Заев и Џорџ Робертсон (во живо) - „Политичарите се полуписмени и неуки, но се јунаци на нашето време“ - ВИДЕО: Спортист спречил масакр! Со голи раце скокнал на напаѓачот - "Ќе мора да се помачи за да ме убие" - Бачев ќе поднесе иницијатива Собранието да ја повлече одлуката на влада од 2008 година за признавање на Косово - Педофилски скандал: Висок функционер им ветувал светла иднина на сиромашни момчиња, а ги држел како сексуални робови

ВИДЕО: Македонски дедо симбол на непокорот

 

Овој 97. годишен дедо е од Солун, соседна Грција и нему од како се родил му било забрането да говори на македонски, да пишува на македонски, да учи на македонски, со еден збор сакале да избришат се што е македонско во него.

Но еве и во најдлабоката старост пее македонска песна и игра македонско оро и на тој начин им пркоси на сите оние кои сакаат да го уништат неуништливото и да го променат она што е вечно и непроменливо.

facebook_link