среда, 25 април 2018
ВИДЕО: Се расположиме, спонтано се фанаме - Играеме оти изградиме автопат - Професор Хаџидедиќ: Лондон не се откажува од поделба на БиХ и на Македонија! - Шчербак: Не би сакале НАТО да го користи македонскиот народ како топовско месо - Хан очекува решениe за името во наредните две недели - Заев вели дека не верува - ВИДЕО: Викторија Лоба и раперот Тајзи, сношти го промовираа првиот дует - Премиерот Заев и Џорџ Робертсон (во живо) - „Политичарите се полуписмени и неуки, но се јунаци на нашето време“ - ВИДЕО: Спортист спречил масакр! Со голи раце скокнал на напаѓачот - "Ќе мора да се помачи за да ме убие" - Бачев ќе поднесе иницијатива Собранието да ја повлече одлуката на влада од 2008 година за признавање на Косово - Педофилски скандал: Висок функционер им ветувал светла иднина на сиромашни момчиња, а ги држел како сексуални робови

Првите симптоми на рак се појавуваат на дланките – Како да ги препознаете и да го спречите најлошото

 

Еден од првите веројатни симптоми на заболување од рак се појавува по дланките, тврдат англиските експерти по медицина.

Ако симптоните се забележат на време, болеста би можела успешно да биде победена.

Суви испукани раце

Иако е сосема нормално да имате суви и испукани раце посебно во зима, сепак обрнете внимание. Ако вашите раце се многу испукани и не помага никаков балзам или лусион и ако забележите сува кожа на лактите и колениците и изгубена боја можеби се работи за нешто посериозно.

Отечени дланки

Ракот е познат по тоа дека прави промени по целото тело, па ако забечежите драстично отекување на дланките обратете се на лекар.

Болка во дланките

Ако без причина чувствувате болка тоа може да биде еден од симптомите за рак. Иако можеби е некој друг дел од телото заболен, болка се јавува во дленките.

Други симптоми за рак се изненадно губење тежина, засипнатост, постојан умор, иритирачка и постојана кашлица може да бидат симтоми кои не треба да ги занемарувата.

facebook_link