среда, 25 април 2018
ВИДЕО: Се расположиме, спонтано се фанаме - Играеме оти изградиме автопат - Професор Хаџидедиќ: Лондон не се откажува од поделба на БиХ и на Македонија! - Шчербак: Не би сакале НАТО да го користи македонскиот народ како топовско месо - Хан очекува решениe за името во наредните две недели - Заев вели дека не верува - ВИДЕО: Викторија Лоба и раперот Тајзи, сношти го промовираа првиот дует - Премиерот Заев и Џорџ Робертсон (во живо) - „Политичарите се полуписмени и неуки, но се јунаци на нашето време“ - ВИДЕО: Спортист спречил масакр! Со голи раце скокнал на напаѓачот - "Ќе мора да се помачи за да ме убие" - Бачев ќе поднесе иницијатива Собранието да ја повлече одлуката на влада од 2008 година за признавање на Косово - Педофилски скандал: Висок функционер им ветувал светла иднина на сиромашни момчиња, а ги држел како сексуални робови

Цигарите предизвикуваат депресија, наместо да смируваат

 

Кај пушачите ризикот од депресија или анксиозност е 70% поголем, откри новата студија.

Научниците тврдат дека запирањето на цигарите може да им помогне на луѓето да ги надминат овие проблеми и да се подобри менталното здравје.

Во истражувањето учествувале 6500 лица над 40-годишна возраст. Тоа покажа дека 18,3% од пушачите страдаат од депресија и анксиозност, во споредба со 10% непушачи и 11,3% поранешни пушачи. Групата на поранешните пушачи вклучува лица кои не запалиле цигара повеќе од една година.

Експертите тврдат дека смирувачката цигара е заблуда.

Пушачите мислат дека пушењето ги смирува, но во реалноста само ја засилува анксиозноста и тензијата. Кога ќе запалат цигара.

facebook_link