среда, 25 април 2018
ВИДЕО: Се расположиме, спонтано се фанаме - Играеме оти изградиме автопат - Професор Хаџидедиќ: Лондон не се откажува од поделба на БиХ и на Македонија! - Шчербак: Не би сакале НАТО да го користи македонскиот народ како топовско месо - Хан очекува решениe за името во наредните две недели - Заев вели дека не верува - ВИДЕО: Викторија Лоба и раперот Тајзи, сношти го промовираа првиот дует - Премиерот Заев и Џорџ Робертсон (во живо) - „Политичарите се полуписмени и неуки, но се јунаци на нашето време“ - ВИДЕО: Спортист спречил масакр! Со голи раце скокнал на напаѓачот - "Ќе мора да се помачи за да ме убие" - Бачев ќе поднесе иницијатива Собранието да ја повлече одлуката на влада од 2008 година за признавање на Косово - Педофилски скандал: Висок функционер им ветувал светла иднина на сиромашни момчиња, а ги држел како сексуални робови

Милион Европјани, испратија порака до ЕУ – Морате да ги забраните смртоносните производи на Монсанто

 

Повеќе од милион Европјани бараат да ЕУ целосно ги забрани средствата за уништување на корените од страна на Монстано, како што се глифосатот, поради стравовите дека можат да предизвика рак.

До четврток, милион луѓе ја потпишаа петицијата која бара од ЕУ да ја повлече дозволата за користење на контроверзните најпродавани хербициди.

France24 известуваше дека „За помалку од пет месеци, се повеќе од милион граѓани на ЕУ, се приклучиле во повикот за забрана на глифосатот“, изјави Дејвид Шварц, координаторот на иницијативата за европски граѓани, кој стои зад петицијата.

„Европските граѓани не се измамени од страна на индустријата на пестициди и лошите науки“, додаде тој.

Групата изјавид ека досегашниот праг на потписи кои бара формален одговор од Европската комисија – милион имиња од најмалку седум земји – за рекордно време.

„Нашите политичари треба да ја слушнат оваа порака јасно и гласно“ додаде Шварц.

Европската унија која ја чинат 28 нации формално ќе одлучува во декември, за тоа дали сака да ја продолжи дозволата за употреба на глифосат, и покрај длабоката поделба околу неговото користење.

Во јули минатата година земји членки на ЕУ го одобрија ограничувањето на употребата глифосат во текот на продолжениот период од 18 месеци поради далечните истражувања.

Во март, хемиската агенција ЕУа изјави дека глифосатот не би требало да биде класифициран како карциноген. Европската агенција за безбедност на храна објави сличен налог во 2015 година.

Но, истражувањата на низа научници, собрани за заштита на околината и бројни членови на Европскиот парламент, упатуваат на докази на Светската здравствена организација, дека хемикалијата флифосат може да предизвика рак.

Петицијата е поради формалноста е продолжена и на следниот месец.

Greepeace изјави дека оваа кампања на собирање потписи, била „најбрзо растечка… откако ЕУ ја воведе оваа алатка за петиција во 2012 година“.

facebook_link