среда, 25 април 2018
ВИДЕО: Се расположиме, спонтано се фанаме - Играеме оти изградиме автопат - Професор Хаџидедиќ: Лондон не се откажува од поделба на БиХ и на Македонија! - Шчербак: Не би сакале НАТО да го користи македонскиот народ како топовско месо - Хан очекува решениe за името во наредните две недели - Заев вели дека не верува - ВИДЕО: Викторија Лоба и раперот Тајзи, сношти го промовираа првиот дует - Премиерот Заев и Џорџ Робертсон (во живо) - „Политичарите се полуписмени и неуки, но се јунаци на нашето време“ - ВИДЕО: Спортист спречил масакр! Со голи раце скокнал на напаѓачот - "Ќе мора да се помачи за да ме убие" - Бачев ќе поднесе иницијатива Собранието да ја повлече одлуката на влада од 2008 година за признавање на Косово - Педофилски скандал: Висок функционер им ветувал светла иднина на сиромашни момчиња, а ги држел како сексуални робови

ФОТО: Првата мисица градоначалник

 

Преубавата Каиан Лопез постави два рекорда: најмлад градоначалник на Гибралтар и прва мисица што станала градоначалник.

30-годишната Лопез беше Mис на светот во 2009 година. Таа воедно е третата дама од Гибралтар која стапила на функцијата градоначалник.

Британски „Телеграф“ пишува дека девојката изјавила дека територијата „секогаш ќе биде Британска“.

Локалните медиуми ја опишуваат Лопез како најубавата градоначалничка во светот.

– Како поранешен заменик градоначалник, видов колку е тешко и колкава посветеност е потребна за да се раководи. Сакам да им се заблагодарам на сите претходни градоначалници. Сите тие се вистинска инспирација –изјавила Лопез.

misica2

Главниот министер на Гибралтар, Фабијан Пикардо, за Лопез изјавил: „Ти беше Мис Гибралтар, па Мис на светот и сега си Мис градоначалник“.

facebook_link