среда, 25 април 2018
ВИДЕО: Се расположиме, спонтано се фанаме - Играеме оти изградиме автопат - Професор Хаџидедиќ: Лондон не се откажува од поделба на БиХ и на Македонија! - Шчербак: Не би сакале НАТО да го користи македонскиот народ како топовско месо - Хан очекува решениe за името во наредните две недели - Заев вели дека не верува - ВИДЕО: Викторија Лоба и раперот Тајзи, сношти го промовираа првиот дует - Премиерот Заев и Џорџ Робертсон (во живо) - „Политичарите се полуписмени и неуки, но се јунаци на нашето време“ - ВИДЕО: Спортист спречил масакр! Со голи раце скокнал на напаѓачот - "Ќе мора да се помачи за да ме убие" - Бачев ќе поднесе иницијатива Собранието да ја повлече одлуката на влада од 2008 година за признавање на Косово - Педофилски скандал: Висок функционер им ветувал светла иднина на сиромашни момчиња, а ги држел како сексуални робови

Ердоган: Турција не ја примаат во ЕУ затоа што тоа е христијански сојуз

 

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека неговата земја веќе 54 години не се прима во ЕУ затоа што тоа е христијански сојуз, пренесе ТАСС, повикувајќи се на агенцијата Анадолија.

Турскиот претседател ова го кажа на митинг во Анкара пред референдумот за измени на турскиот Устав, закажан за 16 април.

Ердоган изјави дека лидерите на сите земји од ЕУ се собрале во Ватикан за да го слушнат папата.

-Знаете ли зошто Турција не е примена во ЕУ цели 54 години? Причината е сосема јасна: ЕУ е христијански сојуз. Истовремено 16 април ќе биде денот кога ќе се даде одговорот на позицијата на ЕУ, рече Ердоган.

Турција од 2005 година води преговори за членство во ЕУ.

На 23 март Ердоган изјави дека ЕУ „може да го чека изненадување“ по референдумот за измена на Уставот, што предвидува зголемување на овластувањата на шефот на државата.

facebook_link