среда, 25 април 2018
ВИДЕО: Се расположиме, спонтано се фанаме - Играеме оти изградиме автопат - Професор Хаџидедиќ: Лондон не се откажува од поделба на БиХ и на Македонија! - Шчербак: Не би сакале НАТО да го користи македонскиот народ како топовско месо - Хан очекува решениe за името во наредните две недели - Заев вели дека не верува - ВИДЕО: Викторија Лоба и раперот Тајзи, сношти го промовираа првиот дует - Премиерот Заев и Џорџ Робертсон (во живо) - „Политичарите се полуписмени и неуки, но се јунаци на нашето време“ - ВИДЕО: Спортист спречил масакр! Со голи раце скокнал на напаѓачот - "Ќе мора да се помачи за да ме убие" - Бачев ќе поднесе иницијатива Собранието да ја повлече одлуката на влада од 2008 година за признавање на Косово - Педофилски скандал: Висок функционер им ветувал светла иднина на сиромашни момчиња, а ги држел како сексуални робови

Претседател испрати порака до ЕУ: Вие сте идиотски к****ни синови!

 

Контроверзниот филипински претседател Родриго Дутерте ја нападна Европската унија поради нивното лицемерие и лидерите на Унијата ги нарече к****ни синови.

Европската унија неодама ги повика филипинските власти на воздржување од претседателската крвава војна против нарко дилерите. Во говорот пред кинеските бизнис партнери, Дутерте ја осуди Европската унија што поттикнува рехабилитација, наместо затворање и убивање на зависниците.

Тој порача дека „не му е потребна ниту ЕУ ниту било какви идиотски програми за рехабилитација“, кои што на крајот нема да успеат да ги сопрат зависниците да ограбуваат, силуваат и убиваат недолжни луѓе.

„Нашите маки беа олеснети со парите кои што доаѓаат од Кина. Ни се јавија од Европската унија и ни рекоа дека сакаат медицинско решение на проблемот со дрогата. Тие се к****ни синови“, порача Дутерте.

Дутерте тврди дека програмата за рехабилитација на Европската унија вклучува и давање дрога на зависниците.

„Сакаат да градиме клиники наместо да ги апсиме и затвораме како во останатите држави. Таму одите во затвор, ви даваат амфетамини и потоа излегувате надвор. Зарем нашите луѓе само ќе одат таму и ќе ги конзумираат сите можни хемикалии до бесвест додека не полудат… кој ќе одговара за тоа?“, порача Дутерте.

Законодавците од Евроската унија минатата седмица ги осудија нелегалните убиства на Филипините и порачаа дека мета на тамошните власти треба да бидат илегалните извори на дрога, а не корисниците. Дутерте од друга страна порача дека ЕУ нема право да се жали на крвопролевањата на Филипините затоа што во Европа биле убиени милиони луѓе во двете Светски војни.

„Лесно е да се критикуваат и истакнуваат грешките. Боже мој, погледнете ја вашата историја. И вие ги извалкавте рацете со крв. Зошто предлагате глупаво решение“, изјави контроверзниот филипински претседател.

facebook_link