ВИДЕО: Експлодира автомобил-бомба, додека сватовите играа коло

Три лица загинаа, а повеќе од 70 се ранети кога во средата вечерта автомобил бомба експлодира во близина на полициската станица и касарната во источната турска покраина Ван во близина на иранската граница. Покраинскиот шеф на партијата Ак Захир Соганда вели за Анадолија дека се ранети 73 лица, меѓу кои и 17 полицајци.

Според неговите зборови убиени е и едно дете.

Бројни полициски и возила на итна помош се ипатени на местото на експлозијата, која е подметната под една полициска станица. Неколку парламентарци на турскиот парламент ги посетија денеска во болница. Погледенете го тој момент.