Видео: Спектакуларно палење на новогодишните светилки во Њујорк

Милиони луѓе ширум светот синоќа можеа да бидат сведоци на палењето на светилките на новогодишната елка во Њујорк.

xmas_tree_AP111130065563

Како и од се, така и од овој настан Американците направија вистинско шоу, на кое настапија Стинг, Мери Џеј Блајџ, Андреа Бочели и Џејмс Тејлор.

На самото место околу „Рокфелер“ центарот присуствуваа неколку илајди лица, а целиот настан беше дирекно пренесуван и на социјалните мрежи.

Традицијата на организирање прослава при палењето на новогодишните светилки пред центарот „Рокфелер“ во Њујорк датира од 1931 година, а за овој настан се снимени голем број филмови, меѓу кои најпознат е „Сам дома 2“.

 

 

 

Be the first to comment on "Видео: Спектакуларно палење на новогодишните светилки во Њујорк"

Напишете коментар

Your email address will not be published.