Алмир, дете од улица, со еден оброк во денот освои награда на натпревар по математика-Студенти од Нигерија каменувале и запалиле колешка христијанка (ВИДЕО)-Свети Василиј Острошки во својот земен живот повеќе личел на ангел отколку на човек!-ВИДЕО: Чудо во манастирот Свети Василиј Острошки-Ова е молитва за Свети Василиј Острошки-Денес се празнува Свети Василиј Острошки – Му се молат христијаните и муслиманите и наоѓаат исцеленија во најтешките болести-ТВ АЛСАТ: Општина Струга за ручеци и подароци ќе троши 80.000 евра, а само за градоначалникот Мерко за истата цел се предвидени 48.000 евра-„Експертот“ кој тврдеше дека Македонците постојат од 1945 година, сега тврди дека руско-српските служби го отвориле клубот „Ванчо Михајлов“-Шехтански ја поддржа идејата на Георгиевски со која Тетово, Гостивар и Дебар требаше да припаднат на Албанија-Значење на иметo Анастасија

Македонија

Алмир, дете од улица, со еден оброк во денот освои награда на натпревар по математика

Амир Дестанов, дете од улица кое реши да се бори со суровата судбина која сакаше неговото семејство да биде под дното на сиромаштијата, а тој,…

Повеќе

Бизнис

Бил Гејтс најави „електронска тетоважа“ која се нанесува на кожата

Милијардерот Бил Гејтс со текот на времето стана еден вид „техногуру“ на новата технолошка реалност. Па така, соосновачот на „Мајкрософт“ неодамна предвиде дека наскоро ќе…

Повеќе

Здравје

Германски научници ќе одгледуваат свињи за трансплантација на срцa на луѓе

Германски научници планираат оваа година да клонираат и одгледуваат генетски модифицирани свињи кои ќе служат како донатори на срца на луѓето, беше објавено еден месец…

Повеќе

Свет

Студенти од Нигерија каменувале и запалиле колешка христијанка (ВИДЕО)

Студентка од северна Нигерија, Дебора Јакубу, која е христијанка, била убиена кога толпата ја каменувала, претепала и ја запалила затоа што наводно објавила богохулни изјави…

Повеќе

Религија

Свети Василиј Острошки во својот земен живот повеќе личел на ангел отколку на човек!

Роден е како Стојан Јовановиќ во селото Мркоњиќи, Попово Поље, во близина на Требиње во Херцеговина од мајка Ана-Анастасија и татко Петар Јовановиќ, според преданијата…

Повеќе

Фото/Видео

Купил контејнер го преуредил и сега го издава за 150. долари за ноќ (ФОТО)

Бродските контејнери се неизбежен дел од меѓународната трговија и транспорт на стоки од далечни дестинации како што е Кина. Сепак, овие метални кутии може да…

Повеќе